İşletmelerin banka kredi taleplerinin değerlendirilmesi ve bir uygulama
Evaluation of business demand for credit and a case
- Tez No: 253896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL HAKAN KAĞNICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bankacılık sisteminin önemi 20. Yüzyılın ortalarından itibaren daha belirgin hale gelmiştir. Temel işlevi, ülke ekonomisinde değer üretmeye çalışan reel sektörü, kaynakları ile desteklemek olan bankaların, Türk ekonomisinin yönünü belirlemedeki etkisi, Türkiye'nin serbest piyasa ekonomisine geçişinden sonra daha da önem kazanmıştır.Ekonomilerde reel sektörün kredi ihtiyacının altında yatan temel sebepleri öz kaynak yetersizliği ve piyasa-firma riskleri olarak belirtilebilir.Bankalar, kredilerden doğan risklerini minimize etmek durumundadır. Bu çalışmada bankaların kredilendirdikleri müşterinin mali yapılarını finansal analiz yöntemleri ile ölçerek krebilitesi yönünden karar verme süreçleri üzerinde durulmuştur.Çalışmanın araştırma kısmında müşterinin mali yapısı yanında piyasa ve sektör koşullarına olan uyumunun da tespiti kredibilite ölçümünde önemli bir husus olarak ele alınmıştır.Çalışma sonucu reel sektörün kaynak ihtiyacının doğru bir şekilde kredilendirilmesi banka-reel sektör ilişkisinin sağlıklı bir şekilde devam ediyor olmasının önemli bir koşulu olduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of Banking system became more clear starting in the middle of 20. Century. The effect on Turkish economy of banks whose the main function is to support the real economy by their financial resources became more important by the passing of Turkish economy into free market economy.In the economy, the main reasons based on requirement of companies to loan are lack of equity and market risks.The banks must keep the risks which were caused by the loans at the minimum level.In this study, it was focused on the banks?desicion processes of credit worthiness by measuring the financial structure of the companies by financial analysis methods.A case, in this study, is taken in hand to display the importance of compatibility of the company according to the market and sector conditions while also the financial structure is important.This study, as a result, indicates that identification of loan requirement and to solve this requirement in a right decision is a key of a healthy relationship of bank and real economy to survive for years.