Türkiye'de ticari bankalarda ticari ve kurumsal kredi taleplerinin değerlendirilmesi
Evaluation of commercial and institutional credit's demands in Turkish commercial banks
  1. Tez No: 162233
  2. Yazar: GÖKHAN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL MAZGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Günümüz ekonomilerinde, para ve kredi politikasının vazgeçilmez araçlarından olan bankalar, her ülkenin ekonomik yapısı ve ihtiyaçlarına paralel olarak yasalarla denetim altına alınmış olan ve üstlendikleri fonksiyonlar bakımından ülke kalkınmasında önemli bir rol üstlenen mali kuruluşlar olarak güze çarpmaktadır. Ticari bankalar ise, tüm ticari faaliyetlere katılan bankaları ifade etmektedir. Asıl amaçları kâr elde etmek olan ticari bankalar, müşterilerine geniş bir yelpazede bankacılık hizmeti verirler. Genellikle üstlendikleri görev mevduat toplayıp yasal sınırlar içinde banka içi mevzuatı ve ilgili uluslararası düzenlemeleri de dikkate alarak kredi vermektir. Ayrıca, bu şekilde ticari bankalar, bir ülkede uygulanan ekonomik politikada önemli rol üstlenmektedirler. Ticari bankalar, işletmelere kredi vermeden önce işletmeleri bir eleme sürecinden geçirirler. Bunun nedeni ise kredi talebinde bulunan müşterinin kredi değerliliğinin saptanmasmı sağlayarak bankayı olabildiğince az riskli bu dununa sokmaktır. Bu süreçten başarıyla geçen işletmeye belirlenecek şartlar altında kredi kullandırılır. Bu çalışmada ticari banka ile ticari ve kurumsal kredi kavramları ele alınarak, ticari bankalarda ticari ve kurumsal kredi taleplerinin değerlendirilmesi süreci ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ticari ve kurumsal kredi taleplerinin değerlendirilmesi süreci incelenirken ticari bankaların dikkat ettikleri konular üzerinde durularak anlatanlar bir uygulama yardımıyla somutlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today economics, the banks which are the means, impossible to quit money and credit policy, draw attention as important fiscal institutions, taken under control parallel to the needes and economic structure of every country by laws and aid to development of country from the point of view under take function. As to commercial banks, state the banks which participate in all commercial activities. Commercial banks which their main goals are getting profit, give huge range of banking services to their customers. Generally their function is giving credity by collecting deposits and considering the in-bank container and its related international arrengements in the limit of legality. Also, these commercial banks have an important role over economic policy, carried out in a country. The commercial banks make the firm passed through a process of elemination before giving credit. The reason of it is getting the bank in a least riskable situation by providing the determination of price for the customer, demanding credit. The credit is used to the firm which pass the process succesfully under the determined conditions. In this work, the realization evaluation of commercial and institutional credit demand in commercial banks has been studied in detailed considering the concept of commercial banks and commercial and institutional credit. The expressions have been concretized with the help of application considering the subject that the banks pay attention while studying the process of commercial and institutional credit demand. VI