Zıtlık ve momentum stratejileri -İMKB-örneği
Contrarian and momentum strategies - The ISE example
- Tez No: 253925
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖNDEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Uluslararası piyasalardaki önceki araştırmalara binaen, bu çalışma zıtlık ile momentum stratejilerinin birlikte uygulamasının, ayrı ayrı zıtlık veya momentum stratejisinden daha yüksek getiri sağlayıp sağlamadığını belirleyebilmek için, İMKB'deki momentum ve zıtlık stratejisi uygulamaları incelenecektir. Bu çalışma, işlem hacmi ve İMKB'deki alım satım stratejileri bağlamında kurumsal yatırımcıları da dikkate almaktadır. Ek olarak, Fama French 3 Faktör Modeli'nin İMKB'de getiri dönüşlerini açıklayıcı gücünün olup olmadığı araştırılmıştırÖnceki araştırmalardan türevlenen ampirik bir araştırma metodu kullanılarak, şuanki çalışmayla bir portföy modeli geliştirilerek ve İMKB verileri kullanılarak bu modelin geçerliliği test edilmiştir. Araştırma, çeşitli zaman periyotları baz alınarak alım satım stratejilerinin karşılaştırma yollarının kurulması üzerinde yoğunlaşmıştır. Çalışmada, 5 araştırma sorusu ile önceki araştırmacıların da kullanmış olduğu modeller temelli 15 hipotez geliştirilmiştir. Çalışmanın bulguları göstermektedir ki:?) Momentum stratejisi IMKB de etkili olmamaktadır.b) 12 aya kadar olan kısa elde tutma periyotlarında, İMKB'de hibrid bir stratejinin kendi başlarına kullanılan, zıtlık veya momentum stratejisinden daha yüksek getiri sağlayabilmektedir.c) Farklı sıralama ve elde tutma periyotlarındaki portföylerde, işlem hacmi getirileri tahmin etmek için yararlıdır.d) Kurumsal yatırımcıların işlemlerinden gelen geri bildirimler İMKB'de etkili olmamaktadırlar.e) Fama French 3 Faktör Modeli İMKB'de 3 aydan 9 aya kadar ve 36 aydan 60 aya kadar olan elde tutma periyotlarındaki getiri dönüşlerini bir noktaya kadar açıklama gücüne sahiptir.
Özet (Çeviri)
B?sed on prior rese?rchs in international markets, this study ex?mines the ?pplic?tion of contr?ri?n and momentum str?tegies by investors in the Ist?nbul Stock Exch?nge (ISE), to determine if ? combined contr?ri?n and momentum str?tegy c?n produce higher returns th?n either ? pure momentum or contr?ri?n str?tegy. This study ?lso considers tr?ding volume ?nd institution?l investors in the context of ISE tr?ding str?tegies. ?ddition?lly, whether the Fama French 3 Factor Model has an explanatory power in the ISE is investigated.Using ?n empiric?l rese?rch design derived from prior rese?rchs, the current study develops ? portfolio model ?nd tests its v?lidity using d?t? from the ISE. The rese?rch focuses on est?blishing me?ns of comp?ring tr?ding str?tegies over v?rious time periods. The study developed 5 rese?rch questions with 15 hypotheses b?sed on some of the models used by previous rese?rchers. The study's findings are indic?ted that:(?) Momentum str?tegy does not prev?il in the ISE.(b) In shorter holding periods of up to 12 months, ? hybrid str?tegy in the ISE could yield higher returns th?n either ? pure contr?ri?n or ? pure momentum str?tegy.(c) Tr?ding volume is useful for predicting returns for portfolios with different r?nking ?nd holding periods.(d) In the ISE the feedbacks of the transactions which are made by corporate investors are not effective.(e) The Fama French 3 F?ctor Model has an expl?natory power to one point for the reversal of 3 to 9 months and 36 to 60 months holding periods in the ISE.