Profitability of momentum and contrarian trading strategies in the U.S. stock market
Amerikan hisse senedi piyasasında momentum ve zıtlık yatırım stratejileri uygulamaları
- Tez No: 507346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR ENİS EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez kapsamında yatırımcıların yatırım kararlarını verirken gösterdikleri ön yargı temelli davranışlar literatürden örnekler ile anlatılmış ve bu davranışların piyasalarda yarattığı etkiden yararlanan yatırım stratejilerinin karlılığı gelişmiş piyasa örneği olan Amerikan hisse senedi piyasasında araştırılmıştır. Stratejilerin karlı sayılabilmesi için ortalama aylık getirilerin örnek dönemde piyasanın üzerinde getiri getirmesi beklenmektedir. Amerikan hisse senedi piyasasını temsil etmesi için çalışmada S&P 500 toplam getiri indeksinden yararlanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Aralık 1994 ile Ocak 2018 tarihleri arasında S&P 500 indeksine dahil olan hisse senetleri oluşturmaktadır. Momentum ve zıtlık stratejilerinin karlılığı farklı gözlem periyodu ve farklı elde tutma periyotları için oluşturulan portföyler ile incelenmiştir. Yapılan çalışmada momentum yaklaşımı ile oluşturulan portföylerin ortalama aylık getirilerinin pozitif olduğu bulunmuştur. Bu getirilerin 3 aylık gözlem periyodu ve 12 aylık elde tutma periyodu için aylık %4,33 değerinde %1 önem derecesi ile maksimize edildiği gözlenmiştir. Bu değeri 6 aylık gözlem periyodu ve 12 aylık elde tutma periyodu için elde edilen aylık %3,88 getiri değeri izlemektedir. Elde edilen değerler işlem maliyetlerinin hesaba katılması ile S&P 500 toplam getiri indeksinin söz konusu dönemdeki getirisinin üzerinde kalan değerdir. Momentum karlılığının aksine zıtlık yaklaşımı ile oluşturulan portföylerin getirileri pozitif olsa da istatistiksel olarak anlamlı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Stratejilerin düşüş ve yükseliş dönemlerindeki karlılığının incelenmesi için 170 aylık yükseliş ve 50 aylık düşüş dönemleri oluşturulmuştur. Momentum stratejilerinin aylık getirileri piyasanın yükseliş dönemlerinde artış göstermektedir. Düşüş dönemlerinde ise ortalama karlılığı devam etmekte ancak anlamlılığı kaybolmaktadır. Düşüş dönemlerinde 12 aylık elde tutma periyoduna sahip zıtlık stratejilerinin genellikle pozitif getiriye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Buna ek olarak aylık hisse senedi devir hızı ile söz konusu yatırım stratejilerinin karlılığının ilişkisi incelenmiştir. Momentum stratejileri için bu ilişkinin tüm yatırım dönemlerinde anlamlı bir şekilde negatif olduğu gözlenmiştir. Ancak zıtlık stratejisi için böyle bir anlamlılık söz konusu değildir. Bu durum piyasadaki işlem hacminin ve market aktifliğinin artması ile aynı dönem için momentum getirilerinin azalması anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Over the past decades, investor rationality is underlined by most of the theories developed in the finance literature. In the context of the absolute rationality of the market participants, the efficient market hypothesis which has been one of the dominant sources for price prediction claims that asset prices incorporated fundamental information used by rational investors. Therefore every asset is at its equilibrium price. In such a case, any unforeseeable inconsistency in security prices is considered as an anomaly in the financial markets. These anomalies and their main drivers have attracted the interest of many financial researchers who have often agreed that not all market participants are rational. Consequently, their researchers provided a basis for a behavioral finance which is an approach that involves the models which are influenced by irrational factors more than those are considered rational. Considering the purpose of the study, it is mainly aimed to shed light on the return patterns as anomalies which are causatively connected with investment decisions of market participants and their reactions to the information. The thesis investigates the momentum and contrarian approaches comparatively on equity returns in the U.S. Stock Market. In this regard, the study analyzed whether strategies on average outperformed the benchmark of the market return, building on the filtered and corrected monthly historical data of the stocks traded in the S&P500 Index between December 1994 and January 2018. Momentum strategies focus on the portfolios that involve stocks with higher profits in the past and contrarian strategies vice versa. Correspondingly, the results show the significant profitability of momentum strategies based on various trading frequencies, even after possible transaction costs. However, it is not possible to say for contrarian strategies. For instance, the average monthly excess returns are maximized for the momentum strategy that select first 25 stocks and has 3-month observation period and 12-month holding period with a value of 4,33% at 1% significance level. In addition, the relationship between the monthly average excess returns of momentum and contrarian strategies and the turnover velocity of the market is examined. A significantly negative relationship is observed with monthly momentum profits and market turnover.