Ergenlerde şiddetin önlenmesinde din eğitiminin rolü
The role of religious education in the prevention of youth violence
  1. Tez No: 253926
  2. Yazar: MACİD YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABBAS ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
İnsanlar değerlerle yaşarlar ve toplumu ayakta tutan bu değerlerin büyük bir kısmı inançla ilgili ahlaki değerlerdir. Toplumsal yaşamın sağlıklı ve ahenk içerisinde sürmesini sağlayacak bu değerlerin eğitim alanındaki ihmali geleceğimizde onarılmaz yaralar açabilir. Dolayısıyla değerlerin eğitimine eğitim sistemimizin içinde gereken yerin verilmesine büyük ihtiyaç vardır.Araştırma ergenlerde şiddetin önlenmesinde dini-ahlaki değerlerin önemine vurgu yapmaktadır. Ayrıca ailede ve okulda alınan din eğitimi, bireyi değerler açısından şiddet ve saldırganlığa karşı donanımlı hale getirmektedir. Özellikle küçük yaşlarda alınan değerler eğitimi bireyde duygu eğitiminin tamamlanmasına yardımcı olmaktadır. Değerlerin eğitimi bireyde saygı, bağışlayıcılık, kardeşlik, hoşgörü, paylaşma ve iyimserlik gibi birçok olumlu duygunun içselleştirilmesinde etkin rol oynamaktadır. Günümüzde ergenlerde karşılaşılan şiddet olaylarının tırmanan bir seyir göstermesi konunun önemini pekiştirmektedir.Çalışmada uygulanan anket ile ergen bireylerin saldırganlık düzeyleri ölçülmüş, ailede ve okulda alınan din ve değerler eğitimi ile olan ilişkinin nasıl olduğu açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
People live with some values and a large part of these values that sustain the society are the moral values related to the faith. It can cause some remediless traumas on our future, to default these values which keep the social life healthy and harmonious on the scope of education. Thereby it is so necessary to give the full treatment to education of values in our educational system.This study emphasizes on importance of religious-moral values to prevent the violence of youths. Besides, the religious education in the family and school makes the individual well-equipped against violence and aggression. The training of values, especially received at early ages, aids to the completion of the sensual education of individuals. The training of values has a great effect on assimilation of various good senses by individuals such as respect, forgiveness, brotherhood, tolerance, sharing and optimism. Today, upward movement of the events of violence by adolescents intensifies the importance of the subject.In the study, it was measured, with an inquiry, the level of aggression of adolescent individuals and tried to state how the relation between the religious was and values education in the family and the school.