İran Türklerinde çağdaş hikâye ve roman
Contemporary story and novel in Iranian Turks
  1. Tez No: 253927
  2. Yazar: BAHADIR GÜCÜYETER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAFKASYALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
Bu çalışmada, Türk dünyası içerisinde nüfus bakımından ikinci kalabalık Türk topluluğunu oluşturan İran Türklerinin meydana getirdiği çağdaş hikâye ve roman türündeki eserler incelenmiştir.Çağdaş İran Türk hikâye ve romanı üzerine hazırlanan bu etüd; genel olarak elde var olan kaynakların taranması ve tasnif edilmesi, saha araştırması, kaynakların toplanması ve bunların kaynakların değerlendirilmesini ihtiva eden dört safhada yürütülmüştür.Tezde ilk olarak ?Kaynak Değerlendirmesi? yapılmış ve çalışma yöntemi hakkında bilgi verilmiştir.Giriş bölümünde, çalışmanın yapılmasındaki amaç ve mevcut durum açıklanmıştır.İkinci bölümde, İran Türk hikâye ve romanının gelişim süreci anlatılmış yazarlar ve eserler hakkında bilgiler verilmiştir.Üçüncü bölümde, İran Türk hikâye ve romanında işlenen konulara değinilmiştir.Dördüncü bölümde, İran Türk hikâye ve romanındaki şahıs kadrosu, zaman, mekân, anlatıcı ve bakış açısı gibi materyal unsurlar örneklerle açıklanmıştır.Çalışmanın beşinci bölümünde, İran Türk hikâye ve romancılarından seçilen yazarların biyografilerine ve eser incelemelerine yer verilmiştir. Konu ile ilgilenenlerin, incelenen eserlere ulaşma noktasında kendilerine kolaylık olması bakımından hikâyelerin çeviri metinleri incelemelerden önce; romanların çevirileri ise -konu bütünlüğü göz önüne alınarak- ekler kısmında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes works in the form of contemporary stories and novels authored by Iranian Turks who constitute the second largest population of Turks in the Turkic world.This study prepared on the contemporary Iranian Turkic story and novel has been conducted overall in four stages comprising screening and classification of available sources, field survey, compiling of sources and evaluation of such sources.Firstly ?Source Evaluation? was done in the thesis and information was provided on methodology.The Introduction describes the purpose of the study and present situation.The second chapter describes the process of progress of Iranian Turkic stories and novels with information provided on authors and works.The third chapter addresses the themes dealt with in Iranian Turkic stories and novels.In the fourth chapter, material elements like characterization, time, space, narrator and perspective in Iranian Turkic stories and novels are elaborated with examples.The fifth chapter of the study deals with the biographies of authors selected from Iranian Turkic story and novel writers and discussions of works. For convenience of those interested in the subject in terms of accessing analyzed works, the translation texts of stories are given before analyses and translations of novels - for the sake of integrity of theme - are given in the annexes section.