Malekan (Melek Kendi) ili ağzı
The dialect of Malekan (Melek Kendi) province
- Tez No: 330311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM KİLLİ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1301
Özet
Bu çalışmanın konusunu Genel Türk alanının Güneybatısında yer alan İran Türk ağızlarından Malekan İli ağızlarının ses bilgisinin art zamanlı, eş zamanlı ve karşılaştırmalı olarak incelenmesi, ağızlar arasındaki fonolojik ilişkilerin tespiti oluşturmaktadır. Bu tez, İran'ın Doğu Azerbaycan eyaletine bağlı olan Malekan ilinde yaşayan İran Azerbaycan Türklerinden toplanan dil malzemesi üzerine bir çalışmadır. Tezin inceleme bölümleri elimizdeki bu derlemelerden seçilen örnekler üzerine kurulmuştur. Metinler 2005 yılında gözden geçirilmiş Uluslararası Fonetik Alfabesi (İPA) kullanılarak yazıya geçirilmiştir. Çalışmada işaretler ve dil üstü birimler için de bu alfabe esas alınmıştır. Ayrıca metinlere dayanılarak modern fonetik yöntemlerle ayrıntılı ses bilgisi araştırmasına yer verilmiştir.Çalışmamız Giriş ve altı bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ?Giriş? kısmında çalışmamızı dayandırdığımız malzemenin betimlemesi, malzemenin derlenmesindeki yöntemler ve içeriği gibi konular üzerinde durulmuştur. 1. Bölüm'de Tarihte ve Bugün İran Türklerinin durumu anlatılmıştır. Bu bölümde de İran'da kullanılan Türkçenin Türk dili içindeki yeri belirlenmeye çalışılmış ve bugüne kadar İran Türk ağızları üzerine yapılan çalışmalardan söz edilmiştir. 2. Bölümde Malekan ilinin coğrafi ve sosyal durumu anlatılmıştır. 3. Bölüm, Malekan İli Ağızlarının ses düzeninin genel betimlemesini içerir. 4. Bölüm'de Malekan İli Ağızlarında görülen ses olayları, fonolojik ve morfofonolojik süreçler ele alınmıştır. 5. Bölümde çalışmamıza temel olan malzemeyi içeren metinler ve 6. Bölümde bu metinlerin dizini yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This subject of this thesis is to carry out the diachronic and synchronic comparative study of phonetics of the dialect of Malekan province found in the West ? South area of the General Turkish Language and to determine the phonological relations among these sub-dialects. This dissertation is the research on the phonological material based on the voice recordings of The Turkish of people living in Malekan province of East Azerbaijan in Islamic Republic of Iran. The analysis has been conducted using these transcriptions. IPA conventions have also been utilized for diacritics and suprasegmentals. Phonological investigations on the transcriptions carried out using modern phonetic methods have been included.The dissertation consists of six chapters, in addition to the Introduction chapter. The introduction consists: the description, selection methodology, content and similar features of the material, which forms are the basis of this work. Chapter 1 describes the historical and current state of Iran Turks. The position of Turkish language in Iran amongst Turkish languages and covers the past works on Iran Turkish dialectology also discussed in this chapter. Chapter 2 discusses geographical and sociological status of Malekan province. Chapter 3 describes the phonetic system of dialects in Malekan province. Chapter 4 discusses phonetic changes, as well as phonologic and morphophonological processes in Malekan province. Chapter 5 `Texts? comprises the transcriptions that are the basis of this study. Chapter 6 consists the indexes of the transcription texts.