Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihracatta karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri: Erzurum ilinde bir uygulama
Problems and solutions of small and medium sized enterprises during export and an aplication in Erzurum
  1. Tez No: 253938
  2. Yazar: AHMET KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dünya pazarlarına açılmada, esnek üretim yapabilen ve uyum kabiliyeti çok daha yüksek olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin başarısı, aynı zamanda ülke ekonomilerinin de başarılı olmasında belirleyici rol oynamaktadır.Bugün dünyanın her yerinde hükümetler, KOBİ'lerin öneminin ve bunların ekonomik büyüme, istihdam ile bölgesel kalkınmaya sağladığı katkıların farkına varmışlardır. Türkiye'de de KOBİ'lerin kalkınmadaki önemi fark edilmiş olup, gerek kamu gerekse özel kesim tarafından desteklenmektedir. Bu çalışmada da KOBİ'lerin ihracat yaparken ne tür sorunlarla karşılaştıkları, bu sorunlarla nasıl baş edebilecekleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Konu ile ilgili olarak KOSGEB veri tabanına kayıtlı işletmeler ile ihracat yapan işletmeler üzerinde bir anket çalışması yapılmış ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır.Anket sonuçlarından, çalışma kapsamındaki işletmelerin büyük çoğunluğunun ihracat yapmadığı, yarısından fazlasının mikro ölçekli işletmeler olduğu ve tamamına yakınının kapasitelerin çok altında çalıştığı ve yaklaşık üçte birinin fiilen ihracat yaptığı bulgularına ulaşılmıştır. Ayrıca, tamamına yakınının Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı ile Eximbank tarafından sağlanan desteklerden etkili bir biçimde faydalanmadığı ve bu yüzden de ihracat rakamlarının istenen seviyenin altında olduğu görülmektedir. Öte yandan Erzurum'da faaliyet gösteren KOBİ'lerin ihracatta karşılaştıkları sorunların başında ekonomik ve finansal sorunlar, peşinden de önem sırasına göre dış piyasalar hakkında bilgi eksikliği, üretim maliyetleri, yetişmiş eleman ve yabancı dil sorunlarının geldiği, kültür, dil, din ve ırk farklılığının ise ihracatta bir engel olarak algılanmadığı sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Success of small and medium size enterprises (SMEs), which integrate with international markets, make flexible production and adjust to domestic market conditions and international developments in business cycles, play an important role on the economic development and economic stability of their countries.Governments all over the world today clearly understand the importance of these size firms? positive contribution on the economic growth, employment and the regional development. This is the case also for Turkey and both the public and private sectors show their support to development of this sector. This study shows what kind of problems these types of firms face while they try to export their products and shows how to overcome these problems. For this, the study uses data and makes survey study on the firms registered on KOSGEB database and analyses the results.The results from survey show that for the firms that included in this research: the two third of them do not export, more than half of them are small-size firms and most of them under utilize their production capacities. Also, the research shows that almost all of them do not or can not benefit sufficiently from the assistance that is provided by Treasury and Foreign Commerce Office and the Eximbank for the purpose of export support and as a result their export volumes are well under the desired levels. On the other hand, the results show that the small and medium size firms that operate on the province of Erzurum faces the following problems with the degree of importance on the issue of exportation: economic and financial problems, lack of information about foreign markets, production costs, lack of qualified personel and the foreign language barriers. However, cultural differences, language, religion, and etnicity are not seen by the participants as barriers to export.