Resmi ve özel lise yöneticilerinin iş güçlükleri ve iş tatmin durumları
The situations of job difficulties and job satisfaction of private and state schools' directors
- Tez No: 254026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, resmi ve özel lise yöneticilerinin iş güçlükleri ve iş tatmin durumlarını ortaya koyarak çözüm önerileri getirmektir. Bu amaçla, nitel araştırma veri toplama tekniklerinden yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Betimsel olarak analiz edilen bulgular niceliksel olarak sunulmuştur.Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgularda, resmi ve özel lise yöneticilerinin yönetimde en önemli buldukları unsurlar; idari kadro, öğretmenler ve öğrencilerdir. Okulun sistem olarak en kritik öğeleri ise, yönetim, öğretmenler ve rehberlik servisleridir. Okul yöneticisinin zamanını çalan başlıca işler, eğitim ve öğretim dışındaki işler olarak ortaya çıkmıştır. Binanın durumu, servis problemleri, öğrenci evrak işleri, yemek problemleridir. Yöneticiler bu problemin sadece iş bölümü yapılarak ortadan kalkabileceğini ifade etmişlerdir. Yöneticiler kararlarını bağımsız bir ortamda alamadıklarını, mevzuatların onları çok sınırladığını ifade etmişlerdir. Yöneticiler işlerinde karşılaştıkları problemlerin en çok öğretmenler tarafından ortaya çıktığını çünkü gerekli şekilde işlerine özen göstermediklerini ifade etmişlerdir.Diğer taraftan görüşülen yöneticiler, öğrencilerinin başarısından dolayı mutluluk duyduklarını, öğrencilerin başarısız olduğunda ise üzüldüklerini ve işlerine karşı motivasyonlarının düştüğünü ifade etmişlerdir. Ayrıca yöneticiler mesleğe ilk başladıkları zamanla, şu an arasında genel olarak olumlu farklarının olduğunu, gün geçtikçe işlerinde daha deneyimli ve bilgili olarak daha şevk ve heyecanla çalıştıklarını ifade etmişlerdir.Araştırma kapsamında elde edilen bulgular, çeşitli önerilerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Yöneticilerin, yeni yöneticiler için başlıca önerileri; yönetmeliğin çok iyi bilinmesi, yeniliklere açık, iletişim gücü kuvvetli, adil davranmasını bilen, kişiye ve mesleğe saygılı olunması üzerinde durmuşlardır.Bunların yanı sıra, iyi bir çalışma ekibi oluşturulması, insan ilişkilerinin iyi olması ve güven telkin edebilmek, veli-öğrenci-öğretmen işbirliği ve iyi bir yönetim ekibiyle çalışılması diğer öneriler arasında yer almaktadır.Anahtar Kelimeler : İş güçlüğü, İş Tatmini, İş Tatminsizliği
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to set forth the job difficulties and job satisfaction situations of the public and private schools? directors and to bring out solution proposals. In this regard, among the qualitative research data collections techniques, the half-structured interviews are utilized in this study. Findings which are analyzed descriptively are presented quantitatively.According to the findings reached at the end of the research; public and private schools? directors set the most important elements in the administration as: administrative cadre, teachers and students. The most critical components of the school as system are to be administration, teachers and consultancy services. The research shows that the main tasks that take the time of the school administrator are the tasks other than education and training. Condition of the building, problems in school bus services and student paper/document issues are among such tasks. School directors stated that this problem can ben solved only by job sharing (division of labour). Directors also emphasized that they cannot take decisions in an independent environment and they are too much restricted by the regulations. Administrators alsodeclared that the most of the problems they face are created by the teachers since they do not do their jobs properly.On the other hand, administrators with whom were interviewed expressed that they feel happy as a result of the success of their students and they get upset when their students get unsuccessful and their motivations at job decrease. In addition, administrators stated that there are positive differences at present in comparison to the time they start working. They underlined that they get more experienced and proficient day by day, thereby they work more enthusiastically and more excitingly.The findings reached at the end of the study enable to put forth various suggestions. The main suggestions set by the administrators for the new administrators are: to know the regulations very well, to be open to changes/reforms, to have strong communication skills, to behave fairly, to be respectful to person and the job.In addition to those criterias, forming a well-functioning working team, having good relationship with people, ensuring to be trustworthy, creating parent-student-teacher cooperation and working together with a good administration team are among the other suggestions.Keywords : Job difficulty, job satisfaction, job unsatisfaction