İş görüşmelerinde beden dilinin etkisi
The effect of body language in job interview
  1. Tez No: 254056
  2. Yazar: NİLAY AKGÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR TINAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İş görüşmeleri, bireylerin yaşamlarını şekillendirmelerinde, hayatlarını idame ettirecekleri işe yerleşmelerinde büyük önem taşımaktadır. Birey açısından bu öneminin yanı sıra, firma açısından da; işe alınacak bireylerin verilen görevi yerine getirmesi, firmaya beklenen katkıyı sağlayabilmesi açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle doğru işe doğru eleman almanın ilk önemli adımı aday ve yetkili arasında yapılan iş görüşmesidir. Bu doğrultuda, işe alım mülakatı sırasında adayların kullandığı beden dilinin, kendisiyle ilgili verilecek işe alım kararı üzerinde bir etkiye sahip olduğu düşünülerek bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma, İstanbul'da danışmanlık sektöründe faaliyet gösteren 22 farklı danışmanlık firmasının İşe alım yetkilileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, adayların kullandığı mimikler ve jestlerin, genel davranış biçimlerinin, ses tonu ve diksiyonunun ve son olarak dış görünüşün haklarında oluşacak izlenim ve çıkarımlara etki ettiği ve böylece işe alım yetkililerinin karar verme sürecini etkilediği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Job interviews carry great importance for the candidates in terms of forming their lives and acquiring the positions that will provide earning. Apart from the importance for the candidate, it is also crucial for the firms in determining the facts such as whether the candidates to be hired will fulfill their responsibilities in their position and make the necessary contributions to the firm. Therefore, the first important step of hiring the right person for the right position is the job interview between the recruitment specialist and the candidate. Accordingly, a study was conducted with the thought that the body language used by the candidate during the job interview has effects on the recruitment decision. The study was conducted with the cooperation of recruitment specialists from 22 consultancy firms in Istanbul. According to the study results, it is determined that mimics and the gestures of the candidate, general behavioral attitudes, voice tone, diction and lastly his appearance affect the impression and deduction for the candidate and therefore influence the decision process of the recruitment specialist.