Yerel yönetimlerde ulaşım ve kent estetiği ilişkisi: Eminönü Meydanı ve çevresindeki ulaşım sistemi öğeleri üzerine bir değerlendirme
Relationship between transportation and urban aesthetics in local government: An assesment on elements of transportation systems in Eminönü square and the its surrounding area
  1. Tez No: 254074
  2. Yazar: LATİFE EROĞLU AKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Ulaşım, Public Administration, Transportation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
İnsan tabiatının ayrılmaz bir parçası olan ve gerek anıtsal yapılarla, gerekse küçük ayrıntılarla yaşatılabilen estetik duygusu; yaşadığı çevreyi değiştirmekte olan insanoğlunun temel ihtiyaçlarından biridir. Günümüz kentlerindeki vazgeçilmez unsurlardan biri olan ulaşım araçları ve sistemlerinin kentin estetiği üzerinde genel olarak olumsuz etkiler bıraktığı görülmektedir. Bununla birlikte, iyi kurgulanmış olan bir kentsel çevrenin işlerliğinde ulaşımın rolü yadsınamamaktadır. Yaşadığımız ülkede kentin veya bölgenin özgün kimliğinin korunarak pekiştirileceği, estetik duyarlılık kaygısı taşıyan ulaşım öğesi örneklerine ihtiyaç bulunmaktadır. Yerel yönetim temelli kent ve kent planlama perspektifinden bakılarak kent estetiği, ulaşım sistemlerinin gelişim süreçleri, kent kültüründeki yansımaları ile İstanbul'un Tarihi Yarımadası'nda Eminönü Meydanı ve çevresinde yer alan ulaşım öğelerinin kent estetiği bazında değerlendirilmeye çalışıldığı bu tezde yeni bir araştırma konusu sentezi oluşturmanın başlangıcı amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aesthetic sense which can be perpetuated both in monumental buildings and small details and also an integral part of human nature is one of the basic needs of human that changes the enviroment which he lives in. It is seen that transportation vehicles and systems that is one of the essential elements in today?s cities impress adverse effects. But at he same time the role of transportation can not be denied in a well-planned urban environment. The country which we lives in needs examples of tranportation elements which has aesthetic sensibility concern and protection of city?s or region?s unique identity. In this thesis it is aimed to create a start that is a new synthesis of research which is attempted to evaluate urban aesthetic that is based on local government and from a city and urban planning perspective, processes of transportation systems and development, and its reflections on urban culture and evaluation of elements of transportation in historical peninsula of İstanbul, Eminönü Square and its surrounding area.