Affects of organizational justice on organizational commitment in terms of survivor syndrome
Geride kalanlar sendromu bakımından örgütsel adaletin örgütsel bağlılığa etkileri
- Tez No: 254215
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son finansal krizin tüm dünya üzerinde büyük etkileri olmuştur. Bu kriz toplum ekonomilerini yeniden yapılandırmaktadır. Global ekonomik kriz küçülen firmaların iş gücünde azalmaya gitmesine neden olmuştur. Bir çok işçi işsiz bırakılmıştır. İşlerinin kaybı işsiz kalan insanları derinden etkilemiştir. Ancak aynı zamanda küçülme sonrası işyerinde çalışmaya devam edenler -geride kalanlar da- işten çıkarmalardan zarar görmüştür. Bu negatif etkiler örgütsel verimliliği de negatif yönde etkilemektedir. Geride kalanların örgüte karşı tutum ve davranışları değişmektedir. Çalışanların örgüte bağlılıkları ve adalet algıları etkilenmektedir.Bu çalışmanın amacı geride kalanların örgütsel bağlılıklarının örgütsel adalet algılarından nasıl etkilendiğini araştırmaktır. Hissedilen geride kalanlar sendromunun (yüksek veya düşükse) örgütsel adalet değerleri (dağıtımsal, işlemsel, etkileşim) üzerine katkısı bulunmaktadır. Aralarındaki farklılıklar geride kalanların örgütlerine bağlılık şekillerini değiştirebilmektedir. Örneğin, bazen örgüte duygusal bağlılığı görürken bazen sürekli bağlılığı ve bazen de normatif bağlılığı görebilmekteyiz. Bu çalışmamızda geride kalanlar sendromunun örgütsel adalet üzerindeki katkısının örgütsel bağlılığı etkilemesi bakımından inceledik.
Özet (Çeviri)
The last financial crisis has a big impact all over the world. This crisis restructures the economy on society. Global economic crisis has forced downsized companies to make deep cuts to their work forces. Some of the employees made redundant. The loss of their jobs affected deeply unemployed people. However, at the same time survivors are damaged because of the layoffs too. The socio-psychological impact of downsizing on layoff survivors caused negative impacts on survivors well-being and mental-health?s. These negative impacts may negatively influence organizational productivity and changes survivors work attitudes and behaviors toward the organization. Employees work attitudes and behaviors such as commitment to organization and justice perceptions are affected.The aim of this study is to investigate how the survivors? organizational commitments are affected by their organizational justice perceptions. Perceived survivor syndrome (low or high) has contribution on organizational justice values (distributive, procedural and interactional). Therefore, the differences between perceived justice changes survivors commitment form to the organization. For example, sometimes we can see affective commitment to the organization, sometimes continuance commitment, sometimes-normative commitment. In this study, we examined the contribution of survivor syndrome on justice perceptions that affect organizational commitment.