Finansal tablolar yoluyla vergi denetimi
Financial statement audit through tax audit
- Tez No: 254280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Devletin ekonomik ve sosyal hayattaki ağırlığı her ülkede farklı oranda olsa da oldukça etkili durumdadır. Devletin bu ağırlığına bağlı olarak sunmakla yükümlü olduğu hizmetlerin boyut ve niteliklerindeki gelişme gelire olan ihtiyacında da artışları zorunlu kılmaktadır. İşte, devletin gereksinim duyduğu ve boyutları artmış olan bu finansman kaynakları içerisinde en büyük payı vergilerin aldığı bilinmektedir ve bu oranlar ülkelerin toplam gelirleri içerisinde % 80-90'lar düzeyine kadar çıkabilmektedir.Bu denli önemli bir yere sahip olan verginin yükümlülüklerini yerine getirip getiremediğinin denetimi tamamen, bu yetkiyle donatılmış kişilere kalmaktadır. Ancak gerek yukarıda belirttiğimiz şartlar ve gerekse vergi inceleme elemanın sayısının yetersizliği etkin ve verimli bir denetim olgusunun ülkemizde yerleşmesini engeller niteliktedir.Vergi İdaresi ve vergi inceleme elemanları oluşan bu olumsuzlukları en aza indirmek amacıyla modern inceleme teknikerinden faydalanmak zorunluluğu ile karşı karşıyadır. Bu tekniklerden biri olan finansal tablo analizinin vergisel denetimde kullanma yollarını açıklamaya çalıştık. Bu çalışmamızdan da anlaşılacağı üzere finansal tablolara vakıf bir inceleme elemanı, yapacağı analiz ile rahatlıkla incelediği mükellefi tanıyıp incelemenin derinleşeceği noktayı saptayabilir, yapacağı vergi incelemesini daha doğru bir düzlemde sürdürebilecektir.Anahtar Kavramlar: 1) Vergi 2) Denetim 3)Finansal Tablo 4) Finansal Tablo Analizi
Özet (Çeviri)
The role of the State in economic and social life is quiet effective even though it differs from country to country. The magnitude and quality of the services that the State is obliged to serve in relation to this role necessitates the increase in revenues. It?s known that tax takes up the biggest share between these financing sources whose magnitude have risen and that the State needs and these portions may rise up to 80-90% levels in total revenues of countries.The audit of whether tax liabilities which have this much important role are duly fulfilled or not remains to be duty of the people who are completely empowered with this authority. However, the conditions mentioned above and the insufficiency of the number of tax audit personnel prevent settlement of an effective and efficient audit phenomenon.Tax administration and tax audit personnel are faced with the obligation of making use of modern audit techniques so as to lessen these difficulties to a minimum. We have tried to explain the ways of using the analysis of financial statements in tax audit which is one of these techniques. As can be understood from this study, an audit personnel who is aware of financial statements, by the analysis that he/she will make, can easily familiarize himself/herself with the tax payer, determine the point where the audit will focus on and continue his/her tax audit on a more correct platform.Key Concepts: 1) Tax 2-AUDİT 3-Financial Statment 4- Financial Statement Analysis