TMS 23 borçlanma maliyetinin finansal tablolara etkisi
IAS(TMS) 23 the effects of brrowing cost to the financial statements
  1. Tez No: 264058
  2. Yazar: EBRU İHTİF
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MASUM TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İşletmeler faaliyetlerini gerçekleştirebilmek için gerekli olan finansman kaynağını öz kaynaklarından karşılayamadığı durumlarda yabancı kaynaklara başvururlar. Yabancı kaynakları: kredi kuruluşlarından, para ve sermaye piyasalarından ya da ticari ilişkide bulundukları işletmelerden sağlayabilirler.İşletmelerin borçlanma yoluyla elde ettikleri kaynaklara ilişkin katlandıkları faiz, kur farkı, komisyon ve vade farkı gibi yükümlülüklere borçlanma maliyeti adı verilir. Borçlanma maliyetlerinin muhasebeleştirilmesi, işletmenin kârını, yatırım kararlarını ve faaliyetlerini etkileyebileceğinden üzerinde önemle durulmaktadır.Borçlanma maliyetlerinin muhasebeleştirilmesi yöntemleri, Uluslararası Muhasebe Standartlar'ından Türkçe'ye çevrilen 23 numaralı Türkiye Muhasebe Standartı'nda ve Vergi Mevzuatı'nda düzenlenmiştir. Türkiye'de borçlanma maliyetleri ile ilgili olarak mevcut bulunan yasal düzenlemelerin hepsinde benzer bir anlayış vardır. Ancak Vergi Mevzuatı amaç farklılığı taşıdığından farklı düzenlemeler içermektedir. Vergi Mevzuatı'ndaki dağınıklığın giderilmesiyle bu düzenlemelerdeki uyum ve tutarlılık bir bütünlük kazanacaktır.
Özet (Çeviri)
Companies need equity capital for their source of financing in order to implement their operations. In the situations that equity capital cannot correspond to the source of finance, companies need liabilities, current liabilities for implementing their operations. Liabilities can be provided from financial establishments, money and capital markets, and also from other companies that they have commercial relationshipsInterest, translation difference, interest cost and commission fee that companies have by going into debt are called borrowing cost. Entering borrowing costs in the accounts may effect the profit, investment decision and operations of a company. By reason of this, it should emphasize the importance of borrowing costs.Method of borrowing costs is described by a standard that is translated from International Accounting Standards Boards and arranged to Turkish Accounting Standards and tax regulations. In Turkish Accounting Standards, it is named ?Accounting of Borrowing Costs? and marked with number 23. In Turkey, legal arrangements for borrowing costs are similar to the other arrangements that are existent. But tax regulations have different purpose so, they containt different arrangements. When the complexity on legal arrangements is corrected, congruity and consistency on these arrangements will be compounded.