1950 sonrası denim giysisinin Sovyetler Birliği ülkelerine girişi ve 2010 yılına doğru uğramış olduğu değişim
After 1950 the Soviet Union denim garment introduction to country and have been dropping by 2010 true change
  1. Tez No: 254313
  2. Yazar: MAYA DUİSHEYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. BETÜL ATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sovyetler Birliği ülkelerinde, Sovyet ideolojisi doğrultusunda moda unsurunun varlığı her zaman politik düzeyde ele alınmıştı. Sovyet hükümeti modayı, ideolojik düşman olarak görülen batı emperializminin uzantısı şeklinde yorumlamıştı.1950'li yıllar ve sonrasında Sovyet insanının modaya yaklaşımları hükümet tarafından totaliter anlayışla kontrol edilmişti.1957 yılında Moskova'da düzenlenen Uluslararası Gençlik Festivalinde Sovyet toplumu, ileride özgürlüğün simgesine dönüşecek olan jean'le tanışmıştı. Sovyet hükümeti jean'i batı modasının, dolayısıyla düşman tarafın uzantısı şeklinde yorumlamış ve etkin propaganda yoluyla gençlerin jean'i benimsemesini engellemeye çalışmıştır.Bu çalışmasının amacı:-1950 yıllarda denim giysisinin Sovyetler Birliğiyle tanışmasını, `Demir Perde' politikası uygulanan ülkelere, adeta `özgürlük' simgesini taşıyan denimin, girişini ve yayılma sürecini incelemek.-Denim'in, Sovyet toplumu tarafından benimsenme ve yayılma sürecini incelemek, kırılma noktalarını gözlemlemek.-Sovyetler Birliği dağılımının sonucunda ortaya çıkan sosyo-ekonomik ve kültürel yapı özelliklerinin, denim üzerinde yarattığı etkileri irdelemek.-Sovyetler Birliği ülkelerinde başlamış olan denim serüveninin, yarım asırlık süreç içerisinde, modern Rusya'da geçirmiş olduğu değişimi saptamak.Tez çalışmasının, birinci bölümünde Sovyet insanının jean'le tanışma ve `stilyaga' altkültürünün oluşma süreçleri incelenmiş, `Stilyaga' altkültürünün doğuş sebepleri ve Sovyet toplumunda ne gibi yer edindiği, tarihte geçen olaylara neden olan yönleri yer almakta.İkinci bölümde ise: SSCB'e ülkelerinde 1950'li yıllar sonrası moda olgusunun gelişimi ve Sovyet hükümetinin topluma moda ideolojisini aşılama süreçlerini yansıtan yönleri incelenmiş, uygulanan moda propagandası sonucunda, Sovyet insanının üzerindeki etki ve toplum içerisindeki siyasi, sosyo-kültürel ve ekonomik süreçler ele alınmıştır.Üçüncü bölümde ise, Modern Rusya'da jean trendleri ve 2010 yılına doğru jean'in uğramış olduğu değişimi kapsamaktadır.Çalışma yerli, yabancı ve ağırlıklı olarak rusça literatürün taranması, toplanması ve literatürün değerlendirme süreçlerini kapsamaktadır.`Stilyaga' altkültürü dönemlerine ait altkültür ideolojisini yaşamış olan insanların otobiyografileri ve makalelerinden alıntılar yapılmıştır.O dönemlerde yayınlanan mizahi dergi, gazete ve moda dergilerinden sözel ve görsel olarak faydalanılmıştır.Ayrıca denim trendlerini takip, gözlem ve görüşmeleri içermektedir.ANAHTAR KELİMELER: SSCB, Moda, Jean, Sovyet İdeolojisi, Modern Rusya.
Özet (Çeviri)
In Soviet Union countries, according to Soviet ideology direction, the presence of fasfion element always deal with political level. The Soviet government was comment that, the fashion is extended part of west imperialism who was ideology of enemy. From the year of 1950 and later on, Soviet people?s approach to fashion controlled by government with totalitar mentality.The Soviet society met with jeans in Moscov at 1957 when there was arrangement of International Youth Festival and this effected community to turn freedom symbol in the future. The Soviet government comment and use active propaganda that the jeans is the west fasfion, there for, it?s the enemy side extension and they try to stop young people appropriate to jeans.The aim of the thesis work:-To investigate of jeans dresses acknowledge with Soviet Union from the years of 1950. To investigate of entry and spread of `freedom? symbol of jeans into cauntries who followed ?Iron Curtain? policy.-To investigate of appropriate, spread and broken point of jeans dresses into Soviet community.-To examine of social, economic and cultural characteristics reality after Soviet Union break up and how to effect on jeans.-To determine of started jeans adventure in Soviet Union cauntries and changes story of jeans since half century in modern Russia.The range of the thesis work, at the first chapter, to investigate how Soviet people met with jeans and how `Stilyaga? inferior culture formation process. To investigate of ?Stilyaga? inferior culture contents and determin what?s the birth reason, how to impress on the Soviet community and what sort event happened.The second chapter contain, investigate,observing and determine development of fashion event in cauntries of Soviet Union from the years and later of 1950 and how Soviet government vaccinate fashion ideology to the community during this time; this policy how effected Soviet people together with political,social,culturel and economic process.The thirth chapter contain jeans trend reflect in modern Russia towards 2010.This work method is contents native, foreign and mostly search, collect,evaluateRussian literature during this process. The base of the formation is comes from ?stilyaga? inferior culture and some of quotes took from articles and outobiographies who live under inferior culture at that time. We used verbal and visual humour magazines, newspapers and fashion magazines which puplicated at that time. In additional, this work contents, to following jeans trends and observation and interview technics.KEY WORDS: SSCB,Fashion,Jeans,Soviet Ideology,Modern Russia.