Hakim savcı ve avukatlarda iş tatmini
Job satisfaction of judges,publig prosecutors and barristers
- Tez No: 254376
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KOCACIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hakim, savcı ve avukatların iş doyumu düzeylerini belirlemek ve bunu etkileyen faktörleri araştırmaktır.Yöntem: Sivas Merkez ilçede bulunan hakim, savcı ve avukatların tümü evrenimizi oluşturmaktadır. Sivas Merkez ilçedeki toplam 267 hakim, savcı ve avukatta çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma verileri, Avukatların yaş, cinsiyet, medeni durum, ücret vesaire koşullarını belirlemeye yönelik sorulardan oluşan anket formu ve İş Doyumu Ölçeği ile toplanmıştır.Bulgular: Hakimlerin %77.8'i, savcıların %70'i, avukatların da %78.2'si evliydi. Ölçekteki tüm ifadelerin geneline verdikleri puanların ortalaması hakim ve savcıların 2.70, avukatların 2.56 olup işlerinden düşük düzeyde doyum almış oldukları görülmekteydi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate job satisfaction levels of judges, prosecutors and lawyers and to evaluate the affecting factors.Material and Methods: The population of the study consisted of judges, prosecutors and lawyers working in city center of Sivas. Two hundred and sixty seven judges, prosecutors and lawyers were included into the study. The data including age, gender, marriage status, income level and etc. were collected by questionnaire form and job satisfaction scale.Results: Seventy-eight percent of the judges, 70% of the prosecutors and 78.2% of the lawyers were married.The mean points of the whole scale gathered from the responses by the judges and prosecutors were 2.70 and, 2.56 from the lawyers, indicating that the job satisfaction of both of the groups were low. The income of male lawyers were more than women lawyers (p: 0,000).