Sağlık kurumlarında hizmet kalite standartları: Sivas Numune Hastanesi örneği
Quality standards of service in health institutions: The example of Sivas Numune Hospital
- Tez No: 254389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİS ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Public Administration, Health Care Management
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırmada, sağlık hizmetlerinde kalite standartları uygulamasının hastanelerde gerçekleşme oranları ve kaliteli bir hizmet sunumuna etkileri incelenmiştir. Çalışmada kaynak taraması ve alan araştırması yöntemleri kullanılmıştır.Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmada sık kullanılacak kavramlarla ilgili literatür taraması yapılmış ve genel bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde; AB'ye üyelik sürecinin aday ülkelerin sağlık sistemleri ve sağlık hizmetleri sunumuna etkileri incelenmiştir. Üçüncü Bölümde; ülkemizin kuruluş yıllarından günümüze kadar sağlık hizmetlerindeki değişim incelenmiş ve özellikle Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın sağlık sistemimiz üzerine etkileri tartışılmıştır. Son bölümde ise alan araştırmasına konu olan Sivas Numune Hastanesi'nin kalite standartları uygulaması incelenmiştir.Sağlıkta Dönüşüm Programı AB'ye uyum süreci göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Programın hedeflerinden olan Genel Sağlık Sigortası, Aile Hekimliği, sağlık kurumlarının tek çatı altında toplanması, hizmet kalite standartları AB'nin sağlık konusunda temel felsefesi olan genellik, ulaşılabilirlik, kalite, sürdürülebilirlik ilkelerine uymaktadır.Sağlıkta hizmet kalite standartları uygulaması ulaşılabilirlikte ve fiziksel şartlarda kaliteyi artırsa da personelin hizmet sunum kalitesinde çok büyük bir değişiklik yapmamıştır. Sağlık kurumlarının hizmet kalite standartlarını uygulama isteğini artıran en önemli faktör buradan alınan puanın ek ödemeyi (döner sermaye) etkilemesidir. Sağlık Bakanlığı'nın kalite standart denetlemelerini bir memura yaptırması ve memnuniyet anketlerini kuruma bırakması objektifliğine gölge düşürmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, in hospitals the occurance rate of the application quality standards in health services and the effects of a quality service is analysed. Study resource survey and field research methods were used.The work consists of four parts. The first part, literature survey related to the concepts which are used frequently in the study is done and attempting to create a general framework. Second part; EA accession process for candidate countries? health systems and the presentation of health service?s effects are analysed. Third part; anniversary of our country to the present, the changes in health services are examined and especially the Health Transformation Program?s effects on our health system is discussed. In the last section, the subject of field research Sivas Numune Hospital?s quality standards of application is examined.EA accession proccess in Health Transformation program has been prepared by taking into consideration. The program of the goals of universal health insurance, family medicine, health institutions gathered under one roof, service quality standards in the EU?s basic philosophy of health issues that universality, accessibility, quality, conforms to the principles of sustainabiliy.Application of quality standards in health services access and physical conditions improve quality even if it did not change the quality of service delivery. The most important factor increasing the request of health institutions the quality of service standards application is the points taken from this which effects additional payment. The Health Ministry?s the quality standards audits made the officers and lefting the satisfaction surveys to the institutions cast a shadow on the objectivity.