Export incentives provided to small and medium size enterprises:evidence KOSGEB
Küçük ve orta ölçekli sanayicilere sağlanan ihracat teşvikleri: KOSGEB üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 254443
  2. Yazar: TÜLAY BUĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORAL ERDOĞAN, PROF. DR. AHMET SÜERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Küçük ve orta boy işletmeler Türk Ekonomisi'nde kritik bir rol oynarlar. Gayrisafi Milli Hasılaya ve istihdama önemli katkıları vardır. Devletin küçük ve orta boy işletmelere desteği 1970'li yıllara kadar uzanır ve son on yılda yoğunlaşmıştır. Teşviklerin temel amacı KOBİ'lerin toplam üretime, istihdama ve ihracata katkısını artırmaktır. Bu çalışmanın amacı, KOSGEB'in sağlamış olduğu desteklere özel vurgu yaparak, Türkiye'de KOBİ'lere sağlanan ihracat teşviklerini incelemektir. Öncelikle işletmelere sağlanan genel ihracat teşviklerine değinildi, sonra KOBİ'lerin durumu incelendi ve KOSGEB tarafından sağlanan destekler analiz edildi. Son olarak, KOSGEB desteklerinde izlenen sürecin daha iyi anlaşılabilmesi için KOSGEB tarafından desteklenen bir şirket olan DOĞA BİTKİSEL ÜRÜNLER SANAYİ ve TİCARET A.Ş.'nin destek öncesi ve sonrası performansı incelendi.KOSGEB'den aldığı finansal destek sonrasında, firma yepyeni bir ürün piyasaya çıkarmış ve yurtdışındaki büyük bir pazara girmiştir.
Özet (Çeviri)
The small and medium-sized entrepreneurs play a critical role the economy of Turkey. They have significant contributions to the GDP and employment. The government?s support for small and medium sized enterprises dates back to 1970s and has intensified in the last decade. The major goal of the incentives is to increase the contribution of SME?s to overall output, employment and exports. The objective of this paper was to study the export incentives provided to SMEs in Turkey with a specific focus on supports of KOSGEB. First, general export incentives granted to businesses were introduced, then the case of SMEs was studied and supports provided by KOSGEB were analyzed. Finally, to have a better understanding of the process of KOSGEB?s supports, a company called DOĞA BİTKİSEL ÜRÜNLER SANAYİ ve TİCARET A.Ş.?s performans have been analysed before and after supported by KOSGEB.We found that supports of KOSGEB increased the performans of the company for producing a new product and penetrating into a big market in abroad.