Aile mahkemelerinin görev alanına giren geçici hukuki korumalar
Temporary legal protections within the jurisdiction of family courts
- Tez No: 571331
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT KİZİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Etkin Hukuki korumanın araçlarından biri olarak geçici hukuki koruma gecikmesinde tehlike olan bir halin engellenmesi ya da durdurulması amacıyla, iddia edilen talebe hukuki dinlenilme hakkının ertelenmesi yolu açılarak prensip itibariyle yaklaşık ispat seviyesinde ispat ölçüsü ile yetinilerek geçici olarak yürürlülük kazandıran, karşı tarafın menfaatlerini çeşitli usûlî araçlarla dengeleyen, ivedi bir yargısal hukukî korumadır. Aile mahkkemeleri görev alanına giren dava ve işler telafisi zor ve kamu menfaati ağır basan işlerdir. Bu nedenle aile mahkemeleri önüne gelen dava ve işler için gerekli ve yeterli tedbirleri almakla görevlendirilmiştir. Bunlar arasında tarafların talebi ile bağlı olduğu davalar olduğu gibi bir takım geçici hukuki korumalar için tarafların talebinden bağımsız karar vermeye yetkilidir. Bu çalışma geçici hukuki koruma çaresinin ele alınmasının ardından, aile mahkemelerinin görev alanına giren geçici hukuki koruma kararlarını tespit etmeyi amaçlar. Çalışmanın devamında tespit edilen geçici hukuki koruma kararlarının detaylı olarak incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışma ayrıca tespiti ve incelemesi yapılan geçici hukuki koruma kararları için öngörülen yargılama usulü ve kurallarını derleyerek uygulayıcı ve araştırmacı için yol gösterici olmaya çalışmıştır. Tüm bu incelemeler neticesinde aile mahkemelerinin görev alanına giren dava ve işler medeni usul hukuku ve aile hukuku prensip ve kurallarıyla bütün olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
As a means of effective legal protection, temporary legal protection is an immediate judicial legal protection that balances the interests of the counterparty with various procedural means in order to prevent or stop a situation that is in danger of delay. Lawsuits and affairs that fall under the jurisdiction of family courts are difficult to compensate and outweigh the public interest. For this reason, he was assigned to take the necessary and sufficient measures for the cases and works before the family courts. It is authorized to decide independently of the request of the parties for a number of temporary legal protections, as well as the cases to which the parties are bound by the request. This study aims to determine the decisions of temporary legal protection that fall under the jurisdiction of the family courts after addressing the temporary legal protection remedy. The aim of this study is to examine the decisions of temporary legal protection in detail. The study also tried to be a guide for the practitioner and the researcher by compiling the judicial procedures and rules foreseen for the temporary legal protection decisions that were identified and examined. As a result of all these investigations, the lawsuits and affairs that fall under the jurisdiction of the family courts are handled as a whole with the principles and rules of civil procedure law and family law.