Avrupa anonim şirketi
The European company
- Tez No: 254491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL HACIMAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Özel bir anonim şirket türü oluşturulmasıdüşüncesi bundan yaklaşık yarım asır öncesine dayanmaktadır. Önceleri sadece ekonomik amaçlarla yola çıkılan, zaman içerisinde siyasal, sosyal ve hukuksal birliğe dönüşen Avrupa Topluluğu'nun tam bütünleşme için koyduğu en önemli hedeflerden biri ekonomik ve ticari alanlarda sınırların kaldırıldığıbir birliktelik oluşturmaktı. ?Ulusal hukuklardaki farklılıklardan kaynaklanan sınırlamalara ve engellemelere takılmadan faaliyet gösteren şirketlerle hem oluşturulacak ortak pazar içerisinde hem de dünya pazarında yer edinebilir düşüncesi? Avrupa Anonim Şirketi'nin temelini oluşturmaktadır. Bu temel düşünceden hareketle 1959 yılında başlayan çalışmalar, 2001 yılında sonuca ulaşmıştır. Avrupa Anonim Şirketi'ni düzenleyen Topluluk normu olarak 8 Ekim 2001 tarihinde 2001//2157 sayılı ?Avrupa Anonim Şirketi Tüzüğü? kabul edilmişve Tüzük 8 Ekim 2004 tarihinden itibaren uygulanmaya başlamıştır. Topluluk, Avrupa Anonim Şirketi ile ekonomik işbirliği hedefleri doğrultusunda bağlantılıolarak, sınır ötesi faaliyette bulunurken ulusal hukuk engellemeleriyle karşılaşmadan hareket edebilecek bir şirket tipini ortaya çıkarmaya çalışmıştır. Üç ana bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümü Avrupa Topluluklarının gelişim sürecine ve Topluluğun yasal düzenlemelerine ayrılmıştır. Avrupa Anonim Şirketi esas olarak çalışmamızın ikinci bölümünde incelenmiştir. Buna göre; Avrupa Anonim Şirketi; sermayesi paylara bölünmüş, pay sahiplerin şirket borçlarından sorumluluklarının taahhüt ettikleri sermaye miktarıile sınırlıolduğu, halka açılabilme özelliği olan bir şirkettir. Avrupa Anonim Şirketi ile Avrupa Topluluğu ortaklıklar hukukuna getirilen en önemli yenilik, Tüzük hükümlerinde düzenlenen prosedür takip edilerek şirket merkezinin bir üye devletten diğerine tüzel kişiliği sona erdirmeden nakledilebilmesidir. Bu nedenle, bu konu çalışmamızda ayrıntılıbiçimde işlenmiş, Topluluk hukuku konuya ilişkin diğer düzenlemeleri ve özellikle Adalet Divanı'nın kararlarıele alınmıştır. Avrupa Anonim Şirketi'nin diğer bir özelliği ise üye devletlerin ulusal hukuklarında farklılık gösteren yönetim biçimlerinden seçme serbestîsinin tanınmasıdır. Bu bağlamda, şirket merkezi ulusal hukuk bakımından tekli sistemi benimseyen bir üye devlette bulunan Avrupa
Özet (Çeviri)
The idea over creation of a special company has been proposed nearly half century ago. The fundamental objective of the European Community is to accomplish an internal market, in which restrictions to trade are removed and businesses are allowed to develop on a European wide, cross-border scale. Edging into either the global or the internal market through companies which are free from the obstacles arising from the disparity and the limited territorial application of the national company law, composes the fundamental ground to which the idea of ?the European Company? is based. The related studies of the European Company which have been commenced on the year 1959 have been finalized in 2001. The Community legislation which governs the ?the European Company? namely Council Regulation No 2158/2001 on the Statute for a European Company has been promulgated on October 8, 2001 and the referred Regulation has come into force as of October 8, 2004. In compliance with the economic corroboration objectives of the Community; it has aimed to create a new company type through the European Company which shall engage in activities without facing with the obstructions of member states. This study proceeds in three parts. Part I traces the development process of the European Communities and its legal arrangements. ?The European Company? has been scrutinized mainly in Part II. Accordingly, ?the European Company? is a public limited company whose capitalmay be divided into shares and its shareholders are not liable for more than the amount that they have subscribed as capital. The essential novelty inaugurated through ?the European Company? is granting express authority to the European Company to transfer its registered office from one member state to another without resulting in winding up of the company or in the creation of a new legal personality. On this basis, the issue over the transfer of registered office has been reviewed extensively as well as the related cases brought in before the Court of Justice and the legal framework of the Community in that respect have been focused on. The other essential difference of the European Company apart from the domestics? ones is, the European Company is allowed to choose between the two different systems for the administration of public