Anonim şirketin kuruluştaki kanuna aykırılıklar sebebiyle feshi
The Dissolution of joint-stock company in the case of illegitimacy during the process of establishment
- Tez No: 421522
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Türk Ticaret Kanunu m.353 uyarınca, anonim şirketlerin kuruluş işlemlerinde kanuna aykırılıkların yapılması halinde şirketin feshi gündeme gelebilir. 6102 sayılı kanun ile yürürlüğe giren TTK m. 353, Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun (AET) tavsiyesi ve doktrin eleştirileri üzerine ihdas edilmiştir. Çalışmanın ilk bölümde anonim şirketin kuruluş işlemlerine genel hatlarıyla değinilmiştir. İkinci bölümde, tescilin sağlığa kavuşturucu etkisi ile TMK m.47/2 hükmü arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın ana konusu olan üçüncü bölümde, kuruluştaki fesih davasının maddi ve şekli şartları, İsviçre ve Alman hukukuyla mukayese edilerek, sicil müdürünün şirketin kuruluş işlemlerini inceleme görevi fesih davası kapsamında ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümümde ise, davanın usul hükümleri ile dava sonunda verilecek kararın etkisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In accordance with the 353th article of the Turkish Commercial Code No.6102, during the process of establishment, the dissolution of joint-stock campanies may gain currency in the case of illegitimacy. The 353st article of Turkish Commercial Code No.6102, has been created as a result of the recommendations of European Economic Community (AEC) and doctrin critics. In the first part of this study, the process of the establishment of joint-stock companies has been outlined. In the second part, the relationship between the alterative impact of registration and article 47/2 of the Turkish Civil Code has been examined. In the third part, which is the main subject of this study, the factual reasons and formal requirements of the action for annulment are compared with Swiss and German law and the duty of registrar during the examination in the process of establishment of the company have been evaluated within the scope of action for annulment. In the final part of the study, the codes of practice of the lawsuit and the influence of the desicion that will be given in the end of the lawsuit have been revealed.