Masal
Yarn
- Tez No: 254605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE ÇİÇEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez uzun metraj bir film senaryosunu içerir. Bu senaryo Umut, Volkan ve Sedef arasındaki entrikalarla dolu iliskiyi konu alır. Ortalama bir uzun metraj film senaryosuna göre az karakter ve az mekan içerdigi söylenebilecek bu senaryo fazlalıklardan arınarak temel dramatik gerilime odaklanmayı ve yüzeyde görünenin arkasındaki bilinmeyenleri açıga çıkartarak karakterler arasındaki dramatik yapıyı çetrefilli hale getirmeyi amaçlar. Olay örgüsü dramatik çeliskilerin meydana geldigi bir haftada / 7 günde geçer. Bu senaryonun geri dönüs (flashback) üzerine bir kurulu bir yapısı vardır. Olay örgüsünün ilerledigi bir hafta, 5 sene önceki bir güne paralel kurguyla anlatılır. Dramatik yapı erkek karakterlerin kadın karakter üzerinde oynadıgı oyun üzerine kurulurken bunun temelindeki nedenleri ve erkek karakterlerin bilinçaltındaki maskülin endiseleri ifsa etmeyi amaçlar. Geri dönüslerin senaryoya yerlestirilme tarzı Michel Chion'un travma geri dönüsleri diye adlandırdıgı türe yakındır ve bas karakter Umut'un zihninden anlatılır. Bu geri dönüsler olay örgüsündeki merak unsurlarına ani dönüs (twist) ekleyecek ve anlamı çevirecek bir yapıyla kullanılır. Hikaye senaryoya dönüstürülürken bilgilerin ve bakıs açısının seçilmesi olay örgüsünün iskeletindeki temel gerilim unsurlarına ve çatısmaya uygun düzenlendigi gibi; kadına özel bir temsil alanı yaratmadan asırılık üzerinden maçolugu yansıtmayı hedefler. Erkek-merkezli öyküleme tarzının seçimi geleneksel rock sarkısının kadını dıslayan ve eril kaygıları yansıtan yapısını bu hikayenin öykülemesine de tasımaya araç olarak kullanılır. Bu senaryodaki geri dönüslerin zamanlaması ve içerigi bu dogrultuda da hizmet eder
Özet (Çeviri)
This thesis contains a film script. This script tells the story of Umut, Volkan and Sedef?s relationships full of intrigue. This script which has less characters and places than an average film script, aims to focus on basic dramatic tension. By revealing the secrets behind the surface it also aims to make the main dramatic structure complicated. The plot contains seven days in which dramatic contradiction occurs. The script has structure that relies on flashback. While plot is progressing in a week, a day parallel cuts. While the dramatic structure is based on a play that men victimize the woman character, it intends to disclose the reasons and masculin anxiety in those men?s subconscious. The flashbacks in the script fits to a category which Michel Chion named trauma flashbacks and they are narrated through Umut?s mind. These flashbacks adds a twist to the plot?s suspense and changes the meaning. The selection of story information serves to main suspense and contradiction in the plot?s framework. It also aims to reflect masculinity by excess without creating a distinctive representation for women. The choice of male-centered narration also intends to create a similar structure like the conventional rock songs? structure in which women are excluded and content driven by male anxiety. The flashbacks? timing and content in the film script, serves up to this aim.