Turkish nationalism and minority sexuality: the case of women, prostitutes and non-muslims in the contemporary Turkish cinema
Türk milliyetçiliği ve azınlık cinselliği: Güncel Türk sinemasında kadınlar, fahişeler ve gayrimüslimler
- Tez No: 254617
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BÜLENT SOMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma güncel Türk sinemasını inceleyerek milliyetçilik, cinsellik ve azınlılık kavramlarının kesişimini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, Eğreti Gelin ve Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? filmleri bu kesişimi tarif edebilmek adına kullanılmıştır. İki film de farklı zamanlardaki azınlıkların yükselen yeni devlet düzeni içine alınmasını anlatmaktadır. Hacivat Karagöz filminde Anadolu'nun İslamlaşması ile Şaman, Ortodoks ve Kadın azınlıkların yeni sistem içine alınışının hikayesi anlatılırken, Eğreti Gelin filmi buna benzer bir oluşumu erken Türk milliyetçiliği içinde anlatmaktadır. Bu film, erkek, kadın ve sapkın kategorilerinin yeni düzen içinde nasıl yerleştiğini tasvir ederken, ayni zamanda bu düzene uymayan gayrimüslümlerin ve de cinsel birlikteliklerin de yeni düzen içinde yutuluşunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigating the intersection of nationalism, sexuality and minority concepts. In this respect, the study uses Eğreti Gelin and Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? films to depict this intersection. Both films describe the appropriation of minorities in different eras in newly rising state orders. While Hacivat Karagöz film tells the story of appropriation of Shamans, Orthodox and Women in the new system, Eğreti Gelin film explains a similar incident within early Turkish nationalism. This film not only portrays the ways in which the categories of men, women and pervert are established within the new order, but also shows the gulping of non-Muslims and inappropriate sexualities in this system.