Analysis of two short stories of Sevim Burak through the perspective of applied psychoanalysis: 'portrait of the artist as her mother's daughter'
Sevim Burak?ın iki hikayesinin uygulamalı psikanaliz açısından analizi- 'sanatçının annesinin kızı olarak portresi?
  1. Tez No: 254616
  2. Yazar: NİLÜFER ERDEM
  3. Danışmanlar: UZMAN YAVUZ ERTEN, YRD. DOÇ. DR. MURAT PAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın amacı uygulamalı psikanalizin işlevi, sınırlılıkları ve geçerliliğini tartışmaktır. Psikanalizin edebiyat alanına ve kısmen de biyografiye uygulanmasını konu edinmektedir. Kuramsal düzlemde bu çalışma Freud'dan günümüz kuramcılarına çeşitli yazarların görüşlerini içermektedir. Uygulamalı psikanaliz alanı tek tip bir alan değildir. Birçok uygulamalı psikanalizden bahsedilebilir. Nasıl bir uygulama olacağı analiz edilen nesnenin ne olduğuna, yani bir edebiyat metni, biyografik bilgi, toplumsal bir grup ya da bir ekonomi sistemi olmasına göre değişiklik göstermektedir. Bu çalışmada edebiyat alanındaki uygulamalı psikanaliz incelemelerinin klinik psikanalize ve psikanaliz kuramına katkı sağladığı görüşü savunulmaktadır.Uygulama düzleminde ise bu çalışmada savunulan yaklaşım, avangart yazar Sevim Burak'ın iki hikâyesinin analizi ile örneklendirilmekte ve onu yazmaya iten nedenler analiz edilmektedir. Analiz çalışması simgeleştirme ve yaratıcılık süreçlerine odaklanmakta ve kendilik ve kimlik kavramlarının kökenleri araştırılmaktadır. Okuma ve analiz süreçlerinin dinamik niteliğini artırmak için biyografik bilgilere başvurulmuştur. Yaratıcı edebiyat edimi Klein'ın tanımladığı anlamda bir onarım edimi olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to discuss the function, limitations and validity of applied psychoanalysis. It focuses on psychoanalysis applied to the field of literature, and partly to that of biography. On theoretical level the study presents views of authors from Freud to contemporary writers. The domain of applied psychoanalysis is not uniform. We can talk about many applied psychoanalyses. Obviously the nature of what is applied differs according to whether we analyze a literary text or some biographical data, a social group or an economic system. The study claims that psychoanalysis applied to literature contribute to the clinical psychoanalysis and theory. On the level of application the study illustrates this approach with the analysis of two short stories by the Turkish avant-garde writer Sevim Burak, and it searches for what might have propelled her to write. The analysis focuses on the psychoanalytic processes of symbolization and creativity, and the concepts of origins of the self and identity. Biographical data is used in order enhance the dynamic interaction within the reading and analysis process. Creative act of literature is discussed as a reparatory act in Kleinian sense.