Tedrîsât Mecmûası fihristi ( 1- 69. sayılar) ve örnek metin çalısması
The index of Tedrisat Periodicals ( numbers 1- 69 ) and study of text excerpt
- Tez No: 254658
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 460
Özet
Her toplum içinde bulunduğu yüzyılın gereksinimlerine ayak uydurmakzorundadır. Gelisen ve sürekli değisen insan oğlunun ihiyaçlarının karsılanmadığıhallerde toplum sürekli kendi içerisinde kısır döngüye girer. Osmanlı toplumuMesrutiyet dönemine gelinceye kadar iki yüz yıl boyunca kültürel, siyasal veekonomik boyutta bunun mücadelesini vermistir. Mesrutiyet dönemi ise buçabaların en son ve zaman olarak kısa olmasına karsılık özellikle eğitim hayatımıziçin oldukça reformist kararların alındığı bir dönem olmustur.Yapmıs olduğumuz bu çalısma Mesrutiyet dönemininin topluma malolmus ürünlerinden olan Tedrîsât Mecmûası'nın (1-69. Sayılar) içindekiler kısmıile mecmûada yer alan makale ve ders örneklerinin Latin Harfleri ileyazılmasından olusmaktadır.Bu çalısmanın farklı arastırma yapmak isteyen arastırmacılarınyararlanabilmeleri açısından oldukça faydalı olacağı düsünülmektedir. Çalısmadaörnek olarak seçilen makaleler o dönemin güncel konularını yansıtmasıbakımından önem tasımaktadır. Ders örnekleri ise eğitim öğretim yöntem veteknik kullanılması bakımından örnek niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Each society has to keep up with the requirements of its age. A socicetyinevitably faces a vicious circle when the needs of development and continuallychange are not met. Till the period of Constutional Monarch the Ottoman statestrugled for the meeting of society?s needs in cultural, political and economicareas for two hundred years. The period of Constitional Monarch is the latest andshortest period of reform attempts, especially in education.This study aims to transcribe the ?Tedrîsât Mecmûası? (TedrisatPeriodicals) (numbers 1- 69), which was applauded by the whole society at thattime. The transcribtion includes the table of content, article and course excerpts ofTedrîsât Mecmûası.This translation would be quiete helpful for he researchers who wants tostudy related subjects. The chosen articles in this study are significiant in a waythey reflect the contemporary subjects at that time. The chosen course excerptsare also worth examining with respect to the use of educational techniques andmethods.