Yusuf Bin Hüseyin El-Kirmasti ve 'Risale Fi Akaid'l-Firaki'n-Naciye 'adlı eserinin tahkiki
Yusuf Biin Huseyin El-Kırmasti and his works editing 'Risala fi Akaidi'l-Firaki'n- Naciye'
  1. Tez No: 254670
  2. Yazar: CEMALETTİN GEZGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BEBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yusuf b. Hüseyin El-Kirmastî Osmanlı İmparatorluğu'nun yükselme döneminde yaşamış önemli bir âlimdir. Döneminin önemli fıkıh ve belâğat (dilbilimi) âlimlerinden olan Kirmastî'nin günümüze ulaşan pek çok eseri vardır. Kirmasti'nin ?Risâle fî akâidi'l-fırkati'n-nâciye? adlı eseri onun kelam alanında ele aldığı bir eserdir. Bu tezde Yusuf b. Hüseyin El-Kirmastî'nin hayatı, eserleri ve bu eserin tahkiki ile içeriği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yusuf b. Hüseyin el-Kirmastî, who was lived in period of advancement of Ottoman Empire is one of the important scholars. Many works of Kirmastî, who had been one of the notable Fıkh (İslamic law) and Belağat (rhetoric) scholars in his period, have attain our days. The work by Kirmastî named ?Risâle fî akâidi?l-fırkati?n-nâciye? is work, that he had studied on Kelam. In this thesis work by Kirmasî was edited and it was attempted to introduce the Kirmastî?s life and works.