İzlenim yönetimi taktikleri ile iş performansı değerleme puanları arasındaki ilişki: Bir uygulama
The relationship between impression management tactics and job perfomance evaluation point: An application
  1. Tez No: 254671
  2. Yazar: TUĞBA AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR TINAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İzlenim yönetimi kavramı günümüzde bireyler arası iletişimin temel taşlarından biri olarak görülmekte ve sosyoloji, psikoloji ile örgütsel davranış gibi bir çok disiplinde kendine uygulama alanı bulmaktadır. Bu çalışmada da izlenim yönetimi taktiklerinin iş performansı değerleme notlarıyla olan ilişkisine bakılmıştır. Çalışmada izlenim yönetimi ve iş performansı kavramlarına ilişkin teorik bir çerçeve ortaya konularak, izlenim yönetimi taktikleri ve iş performansı değerleme notları arasında öngörülen ilişkiyi ortaya çıkarmak için alan araştırması yapılmıştır. Bu bağlamda, çalışma üç bölüm altında toplanmıştır.Çalışmanın amacı doğrultusunda yapılan alan araştırmasında toplanan veriler, izlenim yönetimi taktikleri ve iş performansı değerleme notları arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Buna göre seçilen işletmeden alınan veriler doğrultusunda, çalışanların olumlu algılanan izlenim yönetimi taktiklerini kullanmalarının, onların performans değerleme notlarını olumlu etkileyeceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Concept of impression management nowadays one of the cornerstones of communication between individuals is seen as and sociology, psychology, organizational behavior for itself in as many disciplines are finding application areas. In this study, relationship between impression management tactics and job performance evaluation point was examined. Besides, it was tried to reveal a theoretical frame related to impression management and job performance and a field work was conducted to prove the relationship between impression management tactics and job performance evaluation point. In this sense, this study was composed of three parts.The collected data, gathered from the filed work which was made in the direction of this study?s purpose, supported that there was a positive relationship between impression management tactics and job performance evaluation point. Accordingly, in accordance with the data gathered from selected organization, it was deduced, when employees use perceived a positive impression management tactics, their job performance evaluation point is affected positively.