Kıyılardan yararlanma
Benefiting from coasts
- Tez No: 254732
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kıyıların ekonomik olarak sürdürülebilir kalkınma ile birlikte gelecek nesillereaktarılması ve ekolojik dengesinin korunması için kullanılacak araçların en önemlisi hukukiaraçlardır. Bunlar Anayasa, kanun, tüzük, yönetmelik ve yargı kararlarıdır. Anayasalanlamda ilk defa 1982 Anayasası 43. maddesiyle kıyı alanlarının hukuki statüsüdüzenlenirken kıyı kullanımının kamu yararı amaçlı olarak kanunla düzenlenmesiningerekliliği üzerinde durulmus, buna paralel olarak 3086, 3621 ve 3830 sayılı kıyı ile ilgilikanunlar hukuk sistemimizde yer almıstır. Tez çalısmamızın ilk bölümünde, Hukukliteratürü çerçevesinde kıyı alanının sınırları, nitelikleri ve özellikleri üzerinde durulmus,kıyı alanları üzerinde devletin temel yetkilerinin neler olduğu, yargı kararları da dikkatealınarak incelenmistir. Çalısmamızın diğer bölümlerinde ise, kıyılardan yararlanmanınAnayasa ve Kıyı Kanununda yer alan düzenlemeler dikkate alınarak kıyı kullanımının temelhak ve hürriyetler içerisindeki yeri, hukuki niteliği ve kapsamı üzerinde durulmustur. KıyıKanununda sayılan kirletme, kazı yapma ve yapı yasakları ile getirilen sınırlamanın özeltesebbüs hürriyetini kısıtlayıcı olmadığı; sosyal, ekonomik ve hukuki gerekçeleri ile birlikteaçıklanmıs, kıyı alanlarının amaç dısı kullanılmasının idari, hukuki ve cezai yaptırımısorumluluk hukuku ilkeleri doğrultusunda incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The most important means to be used for protecting ecological balance and fortransferring coasts from one generation to another with development which can be carriedon in an economic way is“legal means.”These are Constitution, Law, Regulations, WrittenRegulations and Law Decisions. In the framework of Constitution, the legal status of coastalareas was regulated for the first time by the 43rd matter of 1982 Constitution and in thismatter of the Constitution it was pointed out that it was a must to regulate coast usage by lawfor the public benefit. As a parallel to this, laws related to coast such as 3086, 3621 and 3830have taken place in our law system. In the first part of our thesis, in the literature of Law, thelimits, the qualities and the characteristics of coast areas were emphasized and the basicauthorities of the state were researched by taking law decisions into consideration as well. Inthe other parts of our thesis, the utilization of coasts, the place of coast usage in the basicrights and liberties and the legal quality and scope of coast utilization by taking regulationsin the Constitution and the Coast Law into consideration were emphasized. Limitationbrought by pollution, excavation and building prohibitions which were numbered in theCoast Law was told with its social , economical and legal reasons to be not restrictive forprivate enterprise liberty. Administrative, legal and punishing sanction of coast areas abusewas researched on the way of responsibility law principles.