Türkiye'de kültür yayıncılığının piyasalaşması
The marketization of culter publishing in turkey
- Tez No: 254733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
1980 sonrası neo-liberal dönüşümle birlikte birçok sektör gibi yayıncılıksektörü de bu değişimden etkilendi. Kültürel bir alan olan ve entelektüel bir birikimgerektiren yayıncılığın dönüşümü bu bağlamda bugün de halen devam etmektedir. Butezin de amacı bu süreçte yer alan aktörleri, aşamaları ve etki alanlarını ele alarak hemkarşılıklılık ilişkilerini hem de piyasalaşmayı iç içe birlikte yer aldığı süreçleriirdelemek ve şimdilik bir arada duran yapıların çatışma alanlarıyla birlikte birbirlerinekarşılık oluşturdukları stratejileri sunmaktır.Meslek tanımlarından, ekonomik rekabete kadar her alanda görülen farklılaşmayayıncılık mesleğinin algısını ve perspektifini de değiştirmiştir. Bir ölçek sorunundanziyade alışkanlıkların, sezgilerin ve sosyal çevrenin geçersiz addedilerek yeriniplanlama, stratejik düşünme ve pazarlama yöntemlerine ve her bir sürecin ayrıyaşandığı profesyonelleşmeye bırakması bu değişim ve dönüşümün temel unsurlarıdır.Elinizdeki tez de işte bu değişim ve dönüşümü bir arada çatışma alanlarıylabirlikte alan ve sadece yayınevi üzerinden değil onunla temas halinde olan dağıtım,reklam, kültür, medya gibi özel ya da devlet gibi belirleyici aktörlerin yayıncılıksektörüne doğrudan ya da dolaylı süreçlerini ve devamında oluşan kültür politikalarıekseninde incelemek niyetindedir.
Özet (Çeviri)
Together with the neo-liberal transformation after the 1980s the publishingsector was also affected by this change just like many other industries. Thetransformation of the publishing sector which is a cultural area and requires anintellectual build up, is still in progress today in that sense. By approaching the actors,the stages and the domains in this process this dissertation aims at explicating both thereciprocity relations in between these factors and the marketisation with the internalprocesses it comes up with and also presenting the strategies the so far concomitantstructures have built against together with their conflicting areas.From job descriptions to economic competition the diversification in the sectorhas changed the perception and perspective of the publishing profession. Rather than ascale problem the deeming of habits, intuitions and social environment and placing itwith planning, strategic thinking and marketing methods and leaving toprofessionalisation experienced in every process is the grounding factors of the changeand transformation.The disseration in your hands intends to analyze this change and transformationtogether with the conflicting areas not just over the publisher but in the axis of the areasit is in contact with such as distribution, advertising, culture, media as private or stateactors determining the publishing sector direct or indirect processes and the followingculture policies.