Türkiye'de çeviri yayıncılığı ve telif hakları
Translation publishing in Turkey and copyright
  1. Tez No: 567558
  2. Yazar: SEDA SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA GÜRAN YİĞİTBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Kamu Yönetimi, Journalism, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Yayıncılık ve Yayıncılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Türkiye'de çeviri yayıncılığı, tarihe bakıldığında kültür kurumları içerisinde birçok alana ayrılmış ve dönemsel olarak kendi içerisinde farklı ekoller ile şekillenmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'deki çeviri yayıncılığının tarihine değinilerek, özellikle telif haklarının gelişimi ve ilerleyişi bakımından önemli olabilecek çeviri alışkanlıkları incelenecektir. Bunun yanı sıra günümüz çeviri yayıncılığı alışkanlıklarına da değinilerek, şimdilerde telif haklarının bu bağlamda nasıl korunduğunu ve hatta genel olarak yayıncılık bağlamında bunun nasıl sağlandığı konusundaki kesişmeler de ele alınacaktır. Fikri mülkiyetin, özellikle çağdaş yayıncılık alanında iyiden iyiye önemini arttırdığı bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda sözleşme hukukunun önemi belirtilerek, sözleşmelerin hukuksal olarak hangi çerçeveler dahilinde hazırlanabileceği ve bu sözleşmelerin maddeleri dahilinde hangi kanun hükümlerinin ne anlama geldiği konusunda bir analiz yapılmıştır. Dünya'nın ve Türkiye'nin içinden geçmekte olduğu ekonomik-politik değişimler göz önüne alındığında, yabancı kaynaklı yayınların yayımlanmasında şu an ne gibi zorluklar yaşandığı da yüz yüze görüşmeler ışığında ortaya konmuş, farklı yayınevlerinden, farklı kişilerin durum hakkındaki görüşleri alınarak betimsel bir iii analizle çalışma detaylandırılmış, yayım sözleşmeleri de telif hakları bağlamında hukuksal bir analizle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
When we look through the history, translation publishing in Turkey has diversed and shaped by different ecoles inside in cultural institutions. This study aims to throw a glance at the history of translation publishing in Turkey and to analyze translation practices especially in regard to progress and improvement of copyright. Besides, this study examines modern-day translation practices, how todays copyrights are preserved in this context and even respecting how this is managed as part of publishing. It is a fact that intellectual properties significance increases most especially regarding contemporary publishing. In this regard; it has been emphasized the importance of the law of contract and a dictionary has been prepared by how the legal framework in these contracts can be prepared and within the contract clauses and how law enforcements corresponds. Moreover, a current oral situation study has been prepared by interviewing other individuals from different publishers and having their thoughts about what are current difficulties about foreign based publishing in the light of bilateral discussions when we take into account all economical-political changes both in Turkey and all over the world.