Kurumlar vergisinde istisnalar
Exemptions in the Corporate Income tax
  1. Tez No: 254748
  2. Yazar: PINAR KURBETÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ.VEYSİ SEVİĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türk Vergi Sistemi içinde önemli bir yere sahip olan kurumlar vergisi ve kurumlar vergisi içinde yer alan istisna ve diğer düzenlemelerin, kanun hükümleri çerçevesinde uygulanması önem arz etmektedir. Hem İdare, hem de mükellefler için önemli sonuçlar doğuracak olan istisna hükümlerinin yanlış yorumlanması ve uygulanması, bir kamu alacağı türü olan vergi ile ilgili önemli kayıplara ve mükellef aleyhine oluşacak ciddi haksızlıklara neden olabilmektedir.Kurumlar vergisinden istisna edilen kazançlar, 5520 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu ve özel kanunlar tarafından düzenlenen istisna hükümleri çerçevesinde uygulama imkanı bulabilmektedir.Bu çalışmada, 5520 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 5 inci maddesinde yer alan istisna hükümler ile bu hükümlere ilişkin uygulama alanında ortaya çıkan aksaklık ve eksiklikler açıklanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Kanunda, Danıştay kararlarında ve doktrinde yer alan görüşler incelenmiş; istisna uygulaması ile ilgili ortaya çıkan aksaklıklar hakkında değerlendirme ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Duly execution of the corporate tax and the exemptions and regulations thereof that take an important part within the Turkish Tax System is of importance. Misinterpretation and misapplication of the terms of exemptions, which have significant consequences on both the Administration and taxpayers, could cause considerable losses on taxes that are public receivables and material unfairness against taxpayers.Incomes exempted from Corporate Tax are made subject to exemption terms that are regulated under the Corporate Tax Law numbered 5520 and other special laws.This study is to explain the provisions of exemptions that are regulated under article 5 of the Corporate Tax Law numbered 5520 and interruptions and defects pertaining to implementation of the said provisions. For the afore-mentioned purpose, the Law, verdicts of the Council of State and opinions in the doctrine have been analyzed and furthermore evaluations and proposals with respect to the interruptions on exemptions transactions have been made..