İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları ile çalışanların sendikalaşma eğilimi üzerine bir araştırma
A research about human resources management practices and employees propensity to unionization
- Tez No: 254760
 - Danışmanlar: PROF. DR. BİNALİ DOĞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sanayi toplumundan günümüze kadar Endüstri İlişkilerinde görülen dönüşüm süreci ilebirlikte sendikalar, varoluş gayesini olumsuz yönde etkileyen sosyal, siyasal ve ekonomik birçokolumsuz faktörün etkisi altında kalmıştır. Sendikaların gücünde görülen söz konusuazalmanın araştırma konumuzu ilgilendiren yönü, İKY (İnsan Kaynakları Yönetimi)uygulamalarının çalışanların sendikalara karşı olan tutumlarında negatif yönde biretkiye sahip olup olmadığıdır.Bu çalışmamızda İKY uygulamaları ile çalışanların sendikalaşma eğilimiarasında bir ilişki olup olmadığı, varsa hangi yönde ve ne oranda etkili olduğu tespitedilmeye çalışılmıştır.Elde edilen verilere faktör analizi uygulanarak sendikalaşma eğilimine ait birve İnsan kaynakları uygulamaları ile ilgili yedi faktör belirlenmiştir. İnsan KaynaklarıYönetimi Uygulamalarına ait faktörler, Motivasyon, İhtiyaçların zamanındakarşılanması, Etkili iletişim, Adil ve yeterli ücret politikası, Örgütle bütünleşme, İşgüvencesinin sağlanması, Sağlık ve dinlenme ihtiyaçları olarak isimlendirilmiştir.Faktörler arası ilişkilerin ve demografik değişkenlerle sendikalaşma eğilimiarasındaki ilişkilerin belirlenmesinde korelasyon testi, tek yönlü anova ve regreyonanalizleri uygulanmıştır. Uygulanan analiz sonuçlarına göre, İKY Uygulamalarınıngeneli ile sendikalaşma eğilimi ve İKY Uygulamalarının altı faktörü ile sendikalaşmaeğilimi arasında düşük düzeyde negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.Demografik değişkenler ile sendikalaşma eğilimi arasında ise yaş, çalışma süresi vecinsiyet ile sendikalaşma eğilimi arasında bir farklılık bulunmamış, araştırma yapılanişkolları arasında ise anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Since the conception of industrial society, together with the process of transformation onIndustrial relations, Unions has been influenced under unfavorable social, political and economicalfactors that affected its core existence purpose. Regarding the apparent diminishing power ofthe Unions, the main concern of this research base is to identify whether the employeesattitudes on human resource management applications (HRM) towards unions havenegative or reverse impact.During this study, it has been pursued to determine whether there is anycorrelation between (HRM) applications and employees unionization aptitude. If anyidentified, the study aims to ascertain the correlation?s direction and the impact ratio.Data obtained has been factor analyzed. As a result, Seven (HRM)applications factors and one unionization aptitude factor has been designated. Humanresource management application related factors are named as; Motivation, unfulfilledneeds within interval, effective communication, and fair and sufficient wage policy,integration with the organization, security maintenance, health and rest needs.Correlation test, one way Anova and Regression analyzes has been appliedbetween the relations within the factors and unionization aptitude along withdemographic variables. Regarding the applied analyzes results; a slight low level,negative and meaningful correlation between (HRM) applications and unionizationaptitude, furthermore, between six factors of (HRM) applications and unionizationaptitude is observed. No difference has been found between inner correlation of Age,employment duration, sex and unionization aptitude also within demographic variablesand unionization aptitude. However, a meaningful differentiation has been ascertainedwithin the professions analyzed.