Uluslararası öğrenci değerlendirme programı (PISA) verilerine göre Türk öğrencilerin matematik ve fen bilimleri başarıları ile ilişkili faktörler
According to 2006 programme for international student assessment (PISA) factors affecting success of scentific and mathematical literacy of students in Turkey
- Tez No: 254782
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DUYGU ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada öğrencilerin fen ve matematik başarısını etkileyen faktörlerin Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA 2006) verilerine dayalı olarak modellemesi yapılmıştır. Bu amaçla; temel bileşenler faktör analizi kullanılarak öğrenci anketinin boyutları belirlenmiştir. Öğrenci anketinin boyutlarından oluşturulan aile özellikleri, bilgisayar ve donanımı, eğitim materyalleri ve öğrenmeye ayırdıkları zaman gizil değişkenleri çalışmaya dahil edilmiştir. Fen bilimleri ve matematik başarısını etkileyen faktörler için ayrı ayrı modeller kurularak test edilmiştir. Modellerin test edilmesinde LISREL 8.7 programı kullanılmıştır.LISREL 8. 7 kullanılarak oluşturulan yapısal eşitlik modelleri sonuçlarına göre, öğrencilerin öğrenmeye ayırdıkları zaman değişkeni fen bilimleri ve matematik başarıları üzerine olumlu etkiye sahiptir. Aile özellikleri değişkenin; annenin eğitim durumu, babanın eğitim durumu ve evdeki kitap sayısı bileşenlerinin öğrencinin fen ve matematik başarıları üzerinde olumlu etkiye sahip oldukları saptanmıştır.Öğrencilerin eğitim materyallerine (edebi eser, sanat eseri, yardımcı kitap ve şiir kitabı) sahip olma ile fen bilimleri başarısı arasında pozitif ilişki olduğu; Matematik başarısıyla ise ilişkisi olmadığı sonucuna varılmıştır. Öğrencinin bilgisayar ve donanıma (internet, bilgisayar programı ve bilgisayar) sahip olmasının fen bilimleri ve matematik başarıları üzerinde olumlu etkiye sahip oldukları saptanmıştır.Anahtar SözcüklerYapısal Eşitlik Modeli, Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA), Fen Bilimleri ve Matematik Başarıları
Özet (Çeviri)
In this study, factors that affect students? science and mathematic achievement were modeled based on the data which obtained from Programme for International Student Assessment (PISA 2006). For this purpose, using principle compenents analysis technique, dimensions of the student questionnaires were found out. Using these dimensions for student questionnaires, latent variables family background, computer and software, educational materials and learning time were selected to be included in this study. . Then models were tested for this factors by LISREL 8.7Accordingly to results of modeling which was conducted by structural equation modeling (SEM) using LISREL 8.7, learning time of students possitive effect on science and mathematic achievement. Family background variables, parental educational level and numbers of books at home possitive effect on science and mathematic achievement.Educational material (Classic literature, Works of art, Books to help with your school work, Books of poetry) affect student science achievement in a possitive way, Mathematic achievement is not significiant. Computer and software (A link to the Internet, Educational software, A computer you can use for school work) possitive effect on science and mathematic achievement.KeywordsStructural Equation Modeling, Programme for International Student Assessment (PISA), Science and Mathematic Achievement