Öğretim üyelerinin toplumsal köken bağlamında tüketim alışkanlıkları ile yaşam tarzları arasındaki ilişki
The relationship between the consumption habits and life styles of academic staff in terms of their social origin
  1. Tez No: 254796
  2. Yazar: AHMET BURAK KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretim üyelerinin toplumsal kökenleri bağlamında tüketim alışkanlıkları ile yaşam tarzları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla, bu çalışmada toplumsal köken, yaşam tarzı ve tüketim sosyolojisinin kuramsal ve kavramsal çerçevesinden yararlanılmıştır. Bu çerçevede toplumsal köken ve örneklemin genel özellikleri (doğum yeri, en uzun yaşanılan yer, şu anda yaşanılan yer, eğitim durumu, meslek), yaşam tarzı (aile, barınma, beslenme, giyim ve mobilya, kitle iletişim araçlarını kullanma, boş zamanlar, ulaşım, tatil, toplumsal dayanışma ve çevreyle olan ilişkiler, sivil toplum kuruluşuna üye olma, hayata bakış, yaşam tarzındaki farklılıklar) ve tüketim (tüketici davranışları, reklam, moda, kredi kartı, gösterişçi tüketim) konularını içeren anket formları Hacettepe Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi öğretim üyelerine uygulanmıştır. Elde edilen verilerin betimleyici ve ilişki arayıcı analizleri yapılmış ve Hacettepe Üniversitesi ile Erciyes Üniversitesi'ndeki öğretim üyeleri karşılaştırılmalı olarak tartışılmış, ayrıca onların benzeşen ve farklılaşan yönleri ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the consumption habits and life styles of academic staff in terms of their social origin. Therefore, in this study theoretical and conceptual framework of social origin, life style and consumption patterns has been utilized. In this framework, survey questionnaires including the topics of social origin and the general properties of the sample (place of birth, the longest living place, currently living place, educational background, occupation), life style (family, sheltering, nutrition, clothing and furniture, using mass media tools, free time, transportation, holiday, social solidarity and communication, being a member of civil society organizations, life perspective view, the differences in life style) and consumption (consumer behavior, advertisement, fashion, credit card, conspicuous consumption) have been applied to the academic personnel of Hacettepe University and Erciyes University. The descriptive and hypothesis testing of the results have been conducted and the academic personnel of Hacettepe University were discussed in terms of comparison and similar and different points of them have also been revealed.