Güçlendirmenin işletmelerdeki çalışanların iş tatminleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
The effects of empowerment on employees? job satisfaction within an organization
  1. Tez No: 254816
  2. Yazar: A. BARAN NEDİMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR AZİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı işletmelerdeki çalışanların, üstleri tarafından güçlendirilmişolduklarını hissettikleri durumun, o çalışanların iş tatminleri üzerinde anlamlı bir etkisiolup olmadığını, her iki kavramın alt-boyutlarını da göz önünde bulundururarakincelemektir.?İşletme çalışanlarının, güçlendirmelerine ilişkin algılarının, iş tatmini seviyeleriüzerinde anlamlı bir etkisi var mıdır?? cümlesi, araştırmanın temel probleminioluşturmaktadır. Araştırmanın alt problemleri ise, ?İşletme çalışanlarının,güçlendirilmelerine ilişkin algılarının dört boyutu bir araya geldiğinde çalışanların iştatminleri üzerinde anlamlı bir etkileri var mıdır?? ve ?İşletme çalışanlarının,güçlendirilmelerine ilişkin algılarının dört boyutu bir araya geldiğinde çalışanların iştatminlerinin dokuz boyutundan her biri üzerinde anlamlı bir etkileri var mıdır?? olarakbelirlenmiştir.Araştırmada hipotezleri test etmek için kullanılan veriler, araştırma için seçilmişörgütlerin çalışanlarından, anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Araştırma kapsamıiçin seçilen örneklem, Ankara ilinde bankacılık, bireysel sigorta ve emeklilik ve finanssektörlerinde faaliyet gösteren toplam 4 kurum (2 banka, 1 finans şirketi ve 1 bireyselemeklilik ve sigortacılık şirketi) içerisinden seçilmiş çalışanlardır. Yanıtlanan anketleriçerisinden geçerli verilere sahip 107 tanesi araştırma için veri oluşturmaktadır.Anketlerin değerlendirilmesinde, frekans, güvenilirlik (Cronbach's Alfa katsayısı) veregresyon ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır.Bu çalışmanın ortaya koydugu en önemli bulgu, çalışanların algılanan güçlendirmeseviyelerinin ve algılanan güçlendirmeye ilişkin boyutlardaki seviyelerin yükselmesisonucunda, iş tatminlerinin de yükseldiği bulgusudur. Ayrıca algılanan güçlendirme boyutları içerisinde, iş tatmini seviyesine ve iş tatminininalt boyutları ile ilgili seviyelere etki etmede öne çıkan en etkili boyutun, çalışanın, İşinAnlamlılığı ile ilgili algısı boyutu olduğu da dikkate değer bir bulgudur.Anahtar SözcüklerGüç, Güçlendirme, İş Tatmini
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine whether the percieved empowerment levels ofthe employees within an organization have a meaningful effect on their job satisfactionwhile keeping the sub-scales of the said concepts in consideration.The main problem of the research was chosen as ?Do the employees? perception of theirempowerment have a meaningful effect on their job satisfaction??. The sub problemswere ?Do the four sub-groups (or sub-scales) of employees? percieved empowermenthave a meaningful effect on their job satisfaction?? and ?Do the four sub-groups (orsub-scales) of employees? percieved empowerment have a meaningful effect on the ninesub-groups of their job satisfaction??.The data that was used to test the hypotheses of the research were gathered from theorganizations chosen for the research via questionnaires. The sample chosen for thecontext of the research were employees from 4 companies (2 Banks, 1 FinanceCompany and 1 Personal Retirement Fund and Personel Insurance Company) within thecity of Ankara, Turkey. Out of all the distributed questionnaires, 107 were acceptableand have been used as sources of data for the analyses. The analyses used on the datafrom the questionnaires were Frequency Analysis, Reliability Analysis (Cronbach?sAlpha coefficient), Regression Analysis and Multiple Regression Analysis.The major finding of the research can be considered as the fact that it was observed thatthe percieved empowerment level (and its sub-groups) of employees do indeed have ameaningful and positive effect on their job satisfaction.Another important finding is that among the sub-groups of percieved empowerment,employees? perception of the meaningfulness of their job comes forward as thestrongest meaningful influence on job satisfaction and most of its sub-groups. KeywordsPower, Empowerment, Job Satisfaction