Çelişkiler ve kaos
Contradictions and chaos
  1. Tez No: 254817
  2. Yazar: BARIŞ YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. M. SALİM AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
By understanding his own existence, his nature and the intellectual activities he does about them, developing laws and systems to recognize the universe and the world easily and the intellectual efforts about his own presence and the other beings in nature and their interactions between each other, man formed philosophies and sciences to fight against the unknown and the discomfort it causes.Intuition has given man the instinct to examine and research in order to reveal the unknown. Thus, during his researches man has intuitively discovered one other thing about the beings in nature.The presence of a conflict as a result of the lack of harmony between them and a presence of a positive pole to neutralize every negative thing. This is the reality providing the motion which the being needs in the system. This is the perfection in the dynamic system which we realize as chaos as a result of our cognitive inadequacy and errors in perception.The conflicts a person has at every stage of his own presence and at every point he meets unknown during this process called life, were handled as a complementary element of the universe he lives in. In the studies, chaos which occurs after realizing the conflicts handled as a means of problem solving and whose existence was accepted long before both in Eastern Philosophy and Science in othet words the examination of universal balance issues are studied. At the end of the research, the fact that conflicts cause chaos is identified and the solution of the universal process is revealed by identifying the reason underneath this fact as the balance in the universal system which provides the vital movement.
Özet (Çeviri)
Hayatın anlaşılmazlıklarını, belirsizliklerini ve düşüncede yarattığı bulanıklığını çözmek, varlığını hissettiği ama belli bir tanımlama getiremediği bilinmeyeni bilenen kılmak, insanın yanıtını bulmak zorunluluğunu hissettiği yazgısıdır. İçinde yaşadığı sistemde işlevlerini ya da sınırlarını bilemediği olguların yarattığı huzursuzluk, onu, çözümleme ve bu rahatsızlığı hafifletmeğe yönelik gayretlere sürüklemiştir. Bilim ve felsefe bu oluşum içinde yer alan kavramlardır. Sanat ise sezgi ile birlikte düşüncenin yetersiz kaldığı yerlerde bile gösterge bulan ve bize ifade gücü verendir.Bu raporda, çelişkiler ve kaos kavramlarına yönelik açıklamalar bu düşünsel çabanın ürünü olarak ortaya çıkan ve içinde yaşanılan evrenin işleyişi ile birlikte, bunun bilinmezlerini aralamaya ve yaşanılan zamanın uyumsuz kavrayışının yarattığı rahatsızlığı gidermeğe yönelik çalışmaların bir analizi niteliğinde ortaya çıkmıştır.Doğanın işleyişinde ki ve insanın kendinden başlayarak çevresini saran evrenin tüm yaratıları arasında ki zıtlıklar, problemi oluşturan çelişki kavramını incelemeye yöneltmiş, çelişkinin yarattığı belirsizlik ise, kaos?un irdelenmesini gerektirmiştir. Maddeyi oluşturan atomun dahi, eksi ve artı kutuplarının enerjiyi ve kütleyi oluşturan zıt kuvvetler olması ve yine insanın oluşumunun erkek ile dişi karşı cinsinden meydana gelmesi gibi zıt ve çelişik kuvvetlerin varlığı, sezgisel olarak tespit edilen çelişki kavramını desteklemiş, inceleme süreci boyunca ise uyumsuz olan bu öğelerin bütünü oluşturan bir sistemin unsurları olduğu gerçeğine götürmüştür.İnsanın yaşam denen bu süreç içinde bilinmeyene eriştiği her noktada ve kendi varlığının her evresinde karşılaştığı zıtlıklar, dahil oldukları evrensel dengenin tamamlayıcı unsuru olarak ele alınmıştır. Çalışmalarda bir problem çözme tarzı olarak ele alınan çelişkilerin kavranılması ile beraber gelen ve daha önce de doğu felsefesinde ve bilimde de varlığı kabul edilen kaos, yani evrensel denge kavramlarının incelenmesi söz konusudur. İnceleme sonucunda çelişkilerin `kaos?u yarattığı gerçeği tanımlanırken, bunun altında yatanın, evrensel sistem dahilinde olan ve yaşamsal devinimi sağlayan denge olduğunun kavranılmasıyla evrensel işleyişin çözümü aralanmıştır.