Mekan-seramik ilişkisinde plastik sanatlar ve dekorasyon kavramlarının incelenmesi
The analysis of plastic arts and decoration concept in terms of the relationship between space and ceramics
- Tez No: 254819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN TERVİEL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sanatın günümüzde geldiği aşama gözönünde bulundurulduğunda, plastik sanat eserleri ve onların yaşam içerisindeki konumları üzerine yeni yaklaşımlar oluşturmak olası görünmektedir. Bu bağlamda, dekorasyon, eseri biçimleyen bir üslup olarak değil, eserin -her ne üslupta olursa olsun- fiziksel varlığı ile mekana yaptığı görsel katkı olarak ele alınabilir. Güzel sanatlar kavramının oluşmasından itibaren sanatta yaşanan değişimler ve bunun yarattığı bağlam farklılıkları, bu değişimi daha iyi kavramak için incelenmelidir. Bu nedenle, günümüz sanatının sayısal yapısının yanında estetik, sanatsal işlev ve çağdaş el sanatlarının günümüzde geldiği nokta gibi konuları kapsayan geniş bir inceleme, bu değişimin okunmasına katkıda bulunmaktadır. Eski dönemlerden beri mimari ile yakın ilişkileri olan seramik gerek bu bağlamıyla, gerekse malzeme olarak ele alınmış ve konuya sanatsal olarak çok-katmanlı öznel bir açıklık getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering the new dimensions of art-in-general today, it seems possible to create new aspects of plastic arts and their role in everyday life. Within this context, decoration should be considered as not the style which forms the art work itself but as an artistic value which emanates from art work?s physical presence that makes it?s own contribution to it?s environment, no matter what style it is. In order to conceive the today?s art better, the changes in art ?since the fine arts concept has been established- must be examined. Therefore, a wide research from aesthetics, artistic function, interior decoration and even the contemporary crafts, to the digital structure of today?s art, make their own contribution to read this change.Ceramic has been taken as a subject matter both as it?s rich historical relations with architecture and as an art material which conveys multi-layered artistic ideas subjectively in this report.