Orta ve Doğu Karadeniz bölgeleri kalkınma planlarının tarihî altyapısı
Historical substructure of the Central and Eastearn Black Sea regions development plans
  1. Tez No: 254827
  2. Yazar: ELÇİN ZÜMRÜT AKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAEDDİN YEDİYILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde, antik çağlardan günümüzekadar uzanan geniş bir zaman diliminde, bu bölgede yaşamış insanların ekonomikfaaliyetleri bu araştırmanın temel verilerini oluşturmaktadır. Bölgede yerleşen insantopluluklarının kim oldukları, dönemsel nüfus değişimleri, tarım ve hayvancılıktanbalıkçılığa, ticaret hayatından sanayiye kadar bütün ekonomik faaliyetler ileCumhuriyet dönemindeki kalkınma planları bu çalışmada ele alınmaktadır. 2002yılında yapılan düzenlemeye göre, Orta ve Doğu Karadeniz bölgesi, TR83 Samsun(Samsun, Amasya, Çorum, Tokat) Düzey 2 İBB ve TR90 Trabzon (Trabzon, Ordu,Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane) Düzey 2 İBB olarak tanımlanmakta veBayburt'la birlikte çalışma bölgemizin tamamını teşkil etmektedir. Her iki bölge,?kalkınmada öncelikli yöreler? arasında yer almaktadır. Bölgenin kalkınmasınayönelik olarak DPT koordinatörlüğünde hazırlanmış iki büyük bölge planı/projesibulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı ise; yukarıda sınırları çizilen bölgeninkalkınması için hazırlanan planlarda, tarihi altyapının dikkate alınıp alınmadığınınsorgulanmasıdır. Geçmişin iyi anlaşılarak özgün bir kalkınma modeli hazırlanması,bölgenin kendine özgü dinamiklerinin keşfedilmesi ve ortaya konulması önemlidir.Bahsedilen bölgenin tarihî altyapısı ile, Cumhuriyet sonrası bölgede izlenenpolitikalar ve günümüzde hazırlıkları devam eden veya tamamlanmış plan veprojelerde önerilen yaklaşımlar arasındaki tutarlılık bu çalışma çerçevesindetartışılmaktadır.Anahtar SözcüklerKaradeniz, Tarihi Altyapı, Osmanlı, Bölgesel Planlar, Kalkınma,
Özet (Çeviri)
In the borders of Central and Eastearn Black Sea Region, from antiquity to 21stcentury today, the economic life and behavior of the communities who lived in thisregion is the core data of this thesis. The identity of the people who lived in thisregion, changes in population structure, from agriculture and stock breeding tofishing, from commercial activities to industry, all kinds of economic activities alongwith the nationwide development planning during the republic years are analyzedin this thesis. According to the new regulations made in 2002, Center and EastBlack Sea region is described as TR83 Samsun (Samsun, Amasya, Çorum, Tokat)NUTS 2 region and TR90 Trabzon (Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Bayburt,Gümüşhane) (Nomenclature of Territorial Units for Statistics) NUTS 2 region, andthis description with Bayburt, completely comprises our research area. Both TR83Samsun and TR90 Trabzon are in the list of ?priority regions for development?.There are two large scale regional development projects/plans prepared in order toachieve economic progress and development in the region under the coordinationof State Planning Organization (SPO). The objective of this thesis is; questioningthe effect of historical approach for the preparation of regional plans/projects.Preparing genuine regional projects with acknowledge of the past, exploring uniqueregional dynamics and presenting the findings are very important. The results ofthesis are compared with the prepared regional plans of Central and East BlackSea regions in order to verify historical effects for their future projects.Key WordsBlack Sea, Historical Substructure, Ottoman, Regional Plans, Development,