Okul öncesi eğitim kurumlarında kalitenin fiziksel koşullar açısından incelenmesi
Examining the preschools? quality in terms of physical conditions
- Tez No: 254828
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki okul öncesi eğitim kurumlarının kalitesinin fiziksel ortam koşulları açısından incelenmesini ve kurum anaokulları, MEB bağımsız anaokulları ile özel anaokullarının kalitelerinin karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ilinde bulunan 12 özel, 9 bağımsız, ve 5 kurum anaokulu olmak üzere toplam 26 okul öncesi eğitim kurumu oluşturmaktadır. Araştırma sadece Ankara il sınırları içindeki özel, bağımsız ve kurumlara bağlı anaokulları ile sınırlıdır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kalitenin yapısal ve süreçle ilgili göstergelerini ölçen Okul Öncesi Eğitim Ortamı Değerlendirme Ölçeği-Gözden Geçirilmiş Baskı (ECERS-R) kullanılmıştır. Bu ölçek Harms, Clifford ve Cryer (1980) tarafından erken çocukluk programlarındaki toplam yapısal ve işlevsel kaliteyi ölçmek için tasarlanmış ve 1998 yılında gözden geçirilerek ECERS ?R adıyla yeniden basılmıştır. ECERS daha önce Türkçe'ye uyarlandığı için araştırmada ölçeğin uyarlanmış versiyonu kullanılmıştır. Çalışmada ölçek iç tutarlılığını belirlemek için Cronbach Alpha katsayısı hesaplanmıştır ve ölçeğin güvenirlik katsayısı 0.87 bulunmuştur.Araştırmada elde edilen veriler Korelasyon Analizi ve Kruskall-Wallis Testi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda bağımsız anaokullarında, kurum anaokullarında ve özel anaokullarında ECERS-R ölçeği puan ortalamalarının ?iyi? düzeyinin altında olduğu belirlenmiş ve bağımsız anaokulları, özel anaokulları ve kurumlara bağlı anaokullarının fiziksel ortam koşulları açısından kaliteleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Sonuçlar her üç grubun da eğitim ortamındaki fiziksel koşullar açısından toplam kalite düzeyinin çok az olduğunu göstermektedir. Bu sonuç okul öncesi eğitim kurumlarında kalitenin arttırılması yönünde çalışmalar yapılmasının gereğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigating the quality of preschools in Turkey in terms of educational environment and comparing the qualities of public preschools, private preschools and preschoools that are operating within an instution. The sample of the study consists of randomly selected 26 preschools in total; 12 of which are public, 9 of which are private and 5 of which are institution preschools located in Ankara. The study is limited with the preschools in Ankara.In the study, ECERS-R, which measures the structural and process indicators of quality is used as data gathering instrument. This sclae was designed by Harms, Clifford and Cryer (1980) in order to measure the structural and operational quality in early childhood programs and revised in 1998. Due to the fact that ECERS has been adopted to Turkish before, adapted version is used in this study. To identify the internal consistency of the scale, the Cronbach Alpha coefficient has been calculated and it is found as 0.87.The data of the study is analysed by Correlation Analysis and Kruskal-Wallis Test.As a result of the study, .the ECERS-R mean scores of the preschools are found to be below the ?good? level in public, private and institution preschools and no significant difference is found among three kinds of preschools in terms of educational environment. Results demonstrate that the total quality in all three types of schools are not satisfactory. This shows that there appears to be a need to improve quality in early childhood education centers.