Stratejik yönetim bakış açısıyla maliyet yönetimi kavramının incelenmesi ve bir bilgisayar işletmesinde uygulanması
The cost management approach with strategial management view and an implementation in computer management
- Tez No: 254864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİŞTAH SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sanayi devrimi ile artan üretim isletmeleri sürekli bir yeni pazar arayısına itmistir. Yeni pazararayısı ile birlikte isletmeler daha çok üretip, daha çok satmak için çabalamaya baslamıslardır.İsletmelerin bu yogun çabası sirketler arasında rekabeti ortaya çıkarmıstır. Bu sert rekabet içerisindebazı sirketler elenmis, bazıları ise yasamayı basarabilmistir. Bu noktada ortaya stratejik yönetimkavramı çıkmıstır.Sınırların kalktıgı, tüm dünyanın tek bir pazar haline geldigi günümüzde, isletmelerin ayaktakalabilmek ve yasamak için, stratejik yönetim politikalarını uygulamaktan baska yolları kalmamıstır.Yöneticiler stratejik yönetim ile ilgili kararlar verirken maliyet yönetimi yaklasımındanfaydalanmaktadırlar. Maliyet yönetimi ürün kalitesinden ödün vermeden ürünün maliyetlerini endüsük seviyede tutmak için kullanılmaktadır.Bu çalısma maliyet yönetimi kavramını stratejik yönetim açısından incelemek amacıylahazırlanmıstır. Burada maliyet yönetiminin stratejik yönetim kararlarını tamamlayıcı etkisiincelenmistir.Çalısmanın uygulama asamasında ?örnek olay çalısması? kullanılmaktadır. Seçilen isletmeörnek olay yöntemi ile incelenmistir.ANAHTAR SÖZCÜKLER Stratejik yönetim, Maliyet Yönetimi, Yönetim
Özet (Çeviri)
Production centers which increased with the industry revolution have started a new marketingquest. Enterprises have begun to try to produce and sell more thanks to the new marketing quests. Thedense efforts of the managements have formed the competition among the enterprises. Someenterprises were eliminated; some achieved to survive during this hard competition. The concept ofstrategical management has been emerged at this point.Nowadays during which the borders removed, the world has been becoming the only market;enterprises have had no other choice except implementing strategical management policies to surviveand to be alive. The managers have been benefiting from expenditure management approach whilecoming to decisions about strategical management. Expenditure management is used to keep the costsof the product at lowest level without making concessions of the quality of product.This study has been prepared for analyzing the notion of expenditure management from theangle of strategical management. The complemental effect of expenditure management for strategicalmanagement decisions has been analyzed here.Case study has been used during the practice step of this study. The enterprise has beenanalyzed with case study method.KEYWORDS Strategical Management, Cost Management, Management