Bazı kiral L-aminoalkol ve L-aminoasitlerden yeni kiral amitlerin sentezlenmesi ve bunların asetofenonun asimetrik indirgenmesinde kullanımları
A novel chiral amides are synthesized from some chiral L-aminoalchols and L-aminoacids and these using in asymmetric reduction of acetophenon
- Tez No: 255018
- Danışmanlar: PROF. DR. GİRAY TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada; L-amino asitler ve L-amino alkoller esterlerle etkileştirilerek yeni beş farklı kiral amit sentezlendi.Buna ek olarak, kiral amitlerle NaBH4`ü reaksiyon ortamında kompleksleştirebilmek için 2-propanol içinde yeni kiral amitler NaBH4 ile tepkimeye sokuldu.Daha sonra eş değer miktarlarda aldığımız NaBH4 ve kiral amitlerle hazırlanan kompleksler, 2-propanol içinde asetofenonun indirgenmesinde kullanıldı. % e.e değerleri ve % indirgenme verimi değerleri tespit edildi.İndirgenme çalışmaları sonunda en iyi enantiyoselektif indirgenme veriminin Diamit- II / NaBH4 oranı (I / III ) olarak alındığı durumda % 76 olarak elde edildi.Sentezlenen ligandların yapıları IR, 1H NMR, 13C NMR spektrumları ile aydınlatıldı ve çevirme açıları belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study; novel five different chiral amides were synthesized from L-amino alcohols and L- amino acids which were reacted with esters.In addition,novel chiral amides were reacted with NaBH4 for chiral amides can complexed with NaBH4 at the reaction medium in 2- propanol.Then the complexes which were prepared with taken eqivalent amount of NaBH4 and chiral amides were used in reduction of acetophenon in 2-propanol.Reduction yields values and % e.e values were determined.At the end of the reduction study;the best enantioselective reduction yield were obtained % 76 at condition which was taken Diamit-II / NaBH4 (I / III ).The structures of synthesized ligands were illuminated with IR,1H NMR,13C NMR and translation angels were determined.