Geliştirilmiş bir kütle çekim eylemi yaklaşımı ile elde edilecek alternatif bir kütle çekim teorisinin negatif kinetik enerjili dinamik serbestlik dereceleri içerip içermediğini kontrol etmek
To check an alternative gravity theory which is constructed by an improved action if contains dynamical degrees of freedom which possess negative kinetic energy or not
- Tez No: 255040
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN BİNBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
1998 yılında Riess ve arkadaşlarının yaptıkları gözlemle ilk defa ortaya konulan evrenimizin genişleme hızındaki beklenmedik artış, yani evrenin genişlemesindeki ivmelenme, günümüz fiziğinin önemli problemlerinden biri haline gelmiştir.Bu gözlemi açıklayabilmek üzere kuramsal fizikçiler tarafından yoğun bir çaba harcanmış ve halen harcanmaktadır. Bu alandaki literatür değerlendirildiğinde iki temel yaklaşım öne çıkmaktadır;1)Ekstra boyut içeren alternatif kütle çekim modelleri;2)Genel görelik teorisinde ricci skaleri ile verilen eylem ifadesi yerine daha gelişmiş ve karmaşık eylem ifadeleri kullanan alternatif kütle çekim yaklaşımları.Bu yaklaşımlardan ikincisi, hayalet olarak da adlandırılan negatif kinetik enerjiye sahip dinamik serbestlik derecelerine yol açabilmesi bakımından dikkatle değerlendirilmesi gereken yaklaşımlardır.Bu çalışmada, bu tür bir yaklaşıma sahip alternatif eylem ifadesini kullanan bir kütle çekim teorisinin, negatif kinetik enerjili durumların varlığına yol açıp açmayacağı irdelenmiş, bu yolla, evrenin ivmeli genişlemesi problemini çözmek için aday olup olamayacağı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The observed unexpected accelerated expansion of the universe, by Riess and collaborators in 1998, has become one of the most important problems of the contemporary physics.A considerable effort has been spending by theoretical physicists to explain this observation for a while. When one looks at to these attempts more closely, two of approaches attract attention:1)Multi dimensional alternative gravity models,2)Approaches which takes the more general and complex action than it?s original Einstein-Hilbert form, which had been given as Ricci scalar R.The second type of these approaches has to be examined carefully, because they could be generically involves dynamical degrees of freedom which possess negative kinetic energy (shortly be called as ?ghost states? or simply ?ghosts?).In this work, an alternative theory has been studied for to see if it contains ghosts or not.And this model has examined by this way to see if this specific alternative model could be used to explain the present late time acceleration of the universe or not.