Moleküler çeşitlilik içeren biyolojik sıvılarda FID sinyallerinin τ (bekleme süresi) değerlerine bağımlılığının gözlenmesi
Observation of dependency of FID signals to the τ (delay times) in biological fluids containing molecular diversity
- Tez No: 255066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Biophysics, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma diş hekimliği fakültesinden alınan bir diş kist sıvısı üzerinde yapıldı. Söz konusu kist sıvısından 0 20 0 oranında alınarak 80 0 0 D O 2 ile seyreltildi. Daha sonra bu örnekten 0,5 mL alınarak 5mm çapındaki bir NMR tüpüne aktarıldı. Ölçümler bir 400 MHz Avance spektrometresi ile inversion recovery tekniği kullanılarak gerçekleştirildi. FID sinyallerindeki değişimlerin gözlenebilmesi için her FID spektrumunda farklı gecikme zamanları (1. Liste, 2. Liste ve 3. Liste) ve farklı puls tekrarlama zamanları seçilip, bu zaman parametrelerinin uygun bir FID spektrumu için yeterli olup olmadığı gözlendi. Buna bağlı olarak her FID spektrumundaki farklı 1 T spin örgü rölaksasyon zamanları incelendi. Sonuçta, seçilen farklı gecikme zamanları ile puls tekrarlama zamanları kullanılarak elde edilen FID spektrumlarındaki sinyallerin incelenmesiyle bir veya birden fazla rölaksasyon olayının ayırt edilebileceği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on teeth cyst liquid taken from Department of Dentistry. %20 of this liquid was taken and it was diluted with % 80 D2O. Then 0.5 mL of this sample was put in NMR tube which had 5mm diameter. Measurements were taken with 400 MHz Avance Spectrometer by using inversion recovery technique. To observe changing of FID signals, by choosing different delay times (1. List, 2. List and 3. List) and different pulls repetition times in each FID spectrum, it was observed whether these time parameters were enough for a suitable FID spectrum or not. However, in each FID spectrum different 1 T spin lattice relaxation times were investigated. In conclusion, it is observed that one or more than one relaxation events can be distinguished by examining the signals in FID spectrums obtained by using different delay times and pulls repetition times.