Paleolimnological assessment of past aquatic vegetation dynamics and ecosystem state in Turkish shallow lakes
Ülkemiz siğ göllerindeki geçmiş sucul bitki dinamiğinin ve ekosistem durumunun paleolimnolojik yöntemler kullanilarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 255079
  2. Yazar: ETİ ESTER LEVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENT VAD ODGAARD, PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU YERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Göller için çok önemli bir yeri olan suiçi bitkiler çenvresel değişikliklere karşı da hassas olduklarından bu bitkilerin makrofosilleri geçmiş çevresel koşulların ve insan etkisinden kaynaklanan çevresel değişimlerin araştırılmasında ayrıca geçmişteki bitki örtüsünün belirlenmesinde de kullanılmaktadırlar.Bu çalışma süresinde, 2006-2008 yıllarının yaz aylarında, Kuzeyden (41°52´N, 27°58´E) Güneye (37°06´N, 29°36´E) doğru enlemsel bir hat boyunca yirmialtı göl örneklenmiştir. Çevresel değişkenlerin örneklenmesinde EU FP6 (Eurolimpacs) projesi kapsamında geliştirilen anlık fotoğraf çekme yöntemi kullanılmış, ayrıca bu yöntem kullanılarak göllerden uzun ve kısa karotlar alınmıştır. Çalışmanın amaçları, i. yüzey çökelinde bulunan bitki makrofosili örnekleri ile güncel bitki örtüsünün karşılaştırılması, ii. Bitki örtüsünde değişimlerin meydana gelmesine neden olan olası etmenlerin belirlenmesi ve iii. Yaşlandırılması yapılan kısa ve uzun karotlarda geçmişten günümüze meydana gelmiş bitki örtüsü değişiminin belirlenmesi. Yüzey çökellerindeki bitki makrofosilleri ile güncel bitki örtüsünün karşılaştırılması sonucunda yaklaşık %41 oranında bir örtüşme olduğu kaydedilmiştir. Yüzey çökelindeki makrofosil verileri ile arazi çalışmalarından elde edilen çevresel veriler için Fazlalık analizi (RDA) yapılmış ve sonucunda bitkilerin hangi çevresel etmene karşı daha duyarlı olduğu belirlenmiştir (örnek; Tuzluluk ve Najas marina L.). Ayrıca sekiz gölden alınan kısa ve bir gölden alınan uzun karotlardaki bitki değişimleri elde edilen RDA sonuçlarına göre yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
Since submerged macrophytes are a key primary producer of shallow lakes and are sensitive to environmental changes, macrofossils of them can be used in investigations of past environmental conditions, to infer human introduced environmental impacts (e.g. eutrophication) and to determine past macrophyte communities.The present study includes twenty six shallow lakes, which were chosen along a latitudinal gradient ranging from the North (41°52´N, 27°58´E) to the South (37°06´N, 29°36´E) in Turkey. Sampling for environmental variables and sediment was carried out using a snap-shot sampling protocol (developed within the framework of the EU FP6 project `Eurolimpacs?) during the summers of three consecutive years (2006-2008). Surface sediment, short core and long core samples were retrieved from the lakes. The aims of this study were i. to compare the surface sediment plant macrofossils with present day macrophyte taxa of the lakes, ii. to determine the environmental variables potentially influencing the temporal changes in macrophyte communities, and iii. to assess vegetation community dynamics in dated short and long cores. Comparison of plant macrofossil assemblages in surface sediment with present day macrophyte coverage revealed that approximately 41% of the modern taxa were represented among the surface sediment macrofossils. Redundancy analysis (RDA) was carried out for surface macrofossil data with corresponding environmental data. RDA revealed relation of plant species and environmental variables (e.g. Salinity and Najas marina L.). Changes in plant species assemblages in short and long cores from eight lakes chosen along a latitudinal gradient ranging from North to South Turkey is discussed in relation to the RDA results.