Salinity inference in inland Turkish shallow lakes based on paleoecology using sub-fossil cladocera
Türkiye iç sığ göllerinde paleoekoloji temel alınarak alt-fosil cladoser kullanılarak tuzluluk tahmini
  1. Tez No: 338385
  2. Yazar: AYŞE İDİL ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU YERLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde Türkiye`nin beş farklı enleminden kuzeyden güneye 44 sığ gölden alt fosil Cladocera örnekleri -zaman yerine mekan? yöntemiyle toplanmıştır. Tuzluluğun Cladocera kommünitesi üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Bu sonuç paleolimnolojik çalışmalarda uygulanabilirliği altı gölden alınan kısa karotlar ve iki göldeki uzun dönemli izleme verileri kullanılarak karşılaştırılmıştır.Güncel Cladocera ile çökelden elde edilen alt fosil Cladocera karşılaştırıldında tuzluluğun her iki grupta da aynı etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sonuç, alt fosil Cladocera ile güncel tuzluluk verilerinin bir arada kullanılarak ordinasyon yöntemleriyle bir kalibrasyon kümesi oluşturulabileceğini göstermiştir. Ağırlıklı ortalama yöntemi kullanılarak tuzluluk için transfer fonksiyonu hazırlanarakaltı gölden alınan kısa karotlardaki alt fosil Cladocera ile geçmiş tuzluluk tahmini yapılmıştır.Geçmişe yönelik tuzluluk çıkarım modelinin doğruluğunun ıspatı için iki İç Anadolu gölünden elde edilen uzun dönemli izleme veri seti kullanıldı. Buna göre, her iki gölde de tahmin edilen geçmişten günümüze değişen tuzluluk ile uzun dönemli veriden elde edilen tuzluluk arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur.Bu tez alt fosil Cladocera`nın geçmiş tuzluluk değişiminin belirlenmesinde ve uzun dönemli izlemeler için önemli bir değişken olduğunu ortaya koymuştur. Türkiye`de ilk defa göl yüzey çökelinden elde edilen alt fosil Cladocera kullanılarak geçmiş tuzluluk değişiminin ortaya konulabileceği güvenilirliği ıspatlanmış bir transfer fonksiyonu hazırlanmıştır. Türkiyede uzun dönemli izleme çalışmalarının yeterli olmamasından dolayı paleolimnolojik yöntemler özellikle restorasyon çalışmalarında kullanılabilecek önemli bir araçtır.
Özet (Çeviri)
In the current study, sub-fossil Cladocera collected from the surface sediment of 44 shallow lakes spanning over five latitudes from north to south of Turkey using snap-shot methodology revealed strong impact of salinity on cladoceran community structure. To see the whole picture, sediment cores collected from six of the lakes and long-term monitoring data from two of the lakes were also investigated.Contemporary cladocerans and sub-fossil assemblages were compared to reveal that their responses to salinity changes were highly similar. This lead us to use sub-fossil cladocerans and salinity data from water column together while generating the calibration data set using ordination techniques. Salinity transfer function models were developed utilising weighted averaging techniques. The developed salinity transfer function was applied to cladocera assemblages from dated sediment cores. Hindcasting of the salinity inference model was performed using monitoring data and the reconstructed salinities from two central Anatolian lakes and reflected good linear correlation with the known lake salinity history.This thesis has confirmed that sub-fossil Cladocera is a valuable indicator of historical salinity change and marker for the monitoring of lakes. For the first time, the lake environmental variables and sub-fossil cladoceran species composition from the surface sediments of Turkish shallow lakes were studied and a salinity transfer function was developed to elucidate past salinity change. The approach of the current study has been proven to be reliable while interpreting past salinity conditions. Since monitoring programmes are scarce in Turkey, paleolimnological analyses would be beneficial especially when defining effective restoration strategies.