Novel donor-acceptor type green polymer bearing pyrrole as the donor unit with excellent switching times and very low band gap and its multichromic copolymers
Mükemmel dönüşüm zamanına ve çok küçük bant aralığına sahip, donör grup olarak pirol içeren yeni polimer ve çok renkli kopolimerleri
  1. Tez No: 255088
  2. Yazar: SELİN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TOPPARE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Nötral halinde yeşil olan poli (2,3-bis(4-tert-butylphenyl)-5,8-di(1H-pyrrol-2-yl) quinoxaline) (PTBPPQ) sentezlenmiş ve bis(3,4-ethylenedioxythiophene) (BiEDOT) ve 4,7-bis(2,3-dihydrothieno[3,4-b][1,4]dioxin-5-yl)-2-dodecyl-2H-benzo [1,2,3] triazole (BEBT)' le kopolimerizasyonu gerçekleştirilmiştir. Daha sonra bu polimerlerin potansiyel elektrokromik malzeme olarak kullanımı incelenmiştir. Sentezlenen iletken polimerlerin elektokromik özellikleri; spekroelektrokimya, kinetik ve renk çalışmaları gibi yöntemlerle gözlemlenmiştir. Bant aralığı, maksimum soğurulan dalga boyu, katkılandığında oluşan ara haller ve polaron ve bipolaron bantlarının oluşumu gibi iletken polimerlerin kilit özellikleri spekroelekrokimya deneyleriyle incelenmiştir. Homopolimerin ve kopolimerlerin dönüşüm zamanları ve optik kontrastlarını hesaplamak için kinetik çalışmaları yapıldı. Donör-akseptör yeşil polimerden beklendiği gibi, homopolimer biri 408 diğeri 745 nm de olmak üzere farklı iki soğurma bandı göstermektedir. Ayrıca, homopolimer mükemmel dönüşüm zamanına (0.1 sn, 0.3 sn, 0.6 sn) ve tatmin edici optik kontrasta sahiptir. TBPPQ ile BiEDOT ve BEBT `in kopolimeri elektrokimyasal olarak sentezlendi ve karakterizasyonu yapıldı. Sentezlenen kopolimerler farklı elektrokromik özellikler ve multikromik özellik göstermektedirler. BiEDOT ve BEBT farklı yükseltgenme potansiyellerine sahip olmalarına rağmen , sentezlenen kopolimerler birbirlerine benzer yükseltgenme-indirgenme özellikleri göstermektedirler. Monomer içermeyen çözeltide iki kopolimerde uygulanan farklı potansiyellerde mor, gri, açık yeşil ve şeffaf mavi olmak üzere dört farklı renk göstermektedirler. BiEDOT ve BEBT ile yapılan kopolimerizasyon hem bant aralığının azalmasını, hemde elekrokromik ve optik özelliklerin daha iyi olmasını sağlamıştır. Bu durum, elektrokimyasal kopolimerizasyonun kinokzalin türevlerinin elektrokromik özelliklerinin güçlendirilmesi için çok yararlı bir yöntem olduğunu göstermiştir. Unutulmamalıdır ki PTBPPQ iyileştirilmiş dönüşüm zamanlı, nötral halinde yeşil nadir polimerlerdendir. Bu yüzden, PTBPPQ görüntü teknolojisinde kullabilecek yeşil polimerik malzemedir.
Özet (Çeviri)
A new neutral state green polymer, poly (2,3-bis(4-tert-butylphenyl)-5,8-di(1H-pyrrol-2-yl) quinoxaline) (PTBPPQ) was synthesized and its copolymer with bis(3,4-ethylenedioxythiophene) (BiEDOT) and 4,7-bis(2,3-dihydrothieno[3,4-b][1,4]dioxin-5-yl)-2-dodecyl-2H-benzo [1,2,3] triazole (BEBT) were produced. Finally polymers? potential use as an electrochromic material was investigated. Electrochromic properties of the polymers were investigated by several methods including spectroelectrochemistry, kinetic and colorimetry studies. Key properties of conjugated polymers such as band gap, maximum absorption wavelength, the intergap states that appear upon doping and evolution of polaron and bipolaron bands were investigated via spectroelectrochemistry experiments. Switching times and optical contrasts of the homopolymer and the copolymer were evaluated via kinetic studies. Copolymer of TBPPQ with BiEDOT and BEBT were electrochemically synthesized and characterized. Resulting copolymer films have distinct electrochromic properties and revealed multichromism through the entire visible region. Although BiEDOT and BEBT have different oxidation potentials, the resulting copolymers have very similar redox behaviors. In a monomer free solution, both copolymers show four colors from purple, gray, light green to transmissive blue with the variation of the applied potential. Copolymerization with BiEDOT and BEBT not only decreases the band gap, Eg, but also enhances the electrochromic and optical properties. Hence, electrochemical copolymerization is considered to be a powerful tool to improve the electrochromic properties of quinoxaline derivatives. It should be noted that PTBPPQ is one of the few examples of neutral state green polymeric materials with superior switching properties. Hence, PTBPPQ can be used as a green polymeric material for display technologies.