Effect of constructed web-supported instruction on achievement related to educational statistics
İnternet destekli öğretim ortamının eğitimde istatistik uygulamaları konusunda öğrencilerin başarıları üzerindeki etkisi
- Tez No: 255089
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma hazırlanmış olan internet destekli öğretim ortamının lisansüstü öğrenciler için istatistik öğrenimi üzerindeki etkisini incelemektedir. Amaç öğrencilerin istatistik ile ilgili kavramları öğrenmelerini kolaylaştıracak bir öğretim ortamı hazırlamaktır. Çalışmanın bir başka boyutu, öğrencilerin internet destekli eğitim ile ilgili algılarını incelemektir.Teknoloji destekli istatistik eğitimi konusunda bazı çalışmalar olmasına rağmen, konunun önemine göre sayıca az kalmaktadır. Bu çalışmalar daha çok ortaöğretim düzeyinde kalmaktadır. Çalışmanın hedefi geleneksel öğretim ile işlenen Eğitimde İstatistik Uygulamaları dersi için bir internet destekli öğretim ortamı oluşturarak hem akademisyenlerin materyal sağlama, hem de öğrencilerin, materyallere erişme, kullanma ve tüm kullanıcıların iletişim güçlüklerini ortadan kaldırmaktır. Eğitimde İstatistik Uygulamaları dersine devam eden 21 yüksek lisans öğrencisi çalışmanın örneklemi olarak seçilmiştir. Katılımcılardan hiç biri daha önce çevirim içi bir derse devam etmemiştir.Destek sisteminin etkisi ve kullanıcıların algılarını belirlemek için hem nicel hem de nitel ölçme teknikleri kullanılmıştır. Çalışma sonucu nicel anlamda destek sisteminin başarıyı olumlu etkilediği gözlenmiştir. Bunun yanında sistemin özellikleri ve kullanışlılığıyla ilgili sorularla bireysel görüşmelerde, öğrencilerin sistem ile ilgili olumlu görüşleri olduğu belirlenmiştir. Nitel bulgular da böyle bir destek sisteminin gerekli olduğu yönündedir.Ders destek sistemi sadece geleneksel yolla öğretime destek amacıyla değil, aynı zamanda hayat boyu öğrenme sürecinde kişilere bireysel anlamda destek olacak şekilde tasarlanmıştır. Araştırmacı çalışmanın ders destek sistemleri için bugüne kadarki en gerçekçi kullanım şablonunu ortaya çıkardığını düşünmektedir. Akademisyenler çalışma sonuçlarını ve hazırlanmış sistemi en az uğraşla ve en pratik şekilde kendi ders destek sistemlerini oluşturmakta kullanabileceklerdir. Bunun yanında sistem tüm öğrenme yönetim sistemleri içine bütünleştirilerek ilgili tüm kişi ve kurumlar tarafından da teknik bilgi gerekmeksizin kullanılabilecek durumdadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of web supported statistics education environment for graduate level students. The aim was to develop a web support system to ease the graduate students' understanding of statistical concepts. This study also examined the perceptions of the students about web supported instruction.Although there are some studies conducted about technology aided statistics education, they are insufficient in the amount according to other areas. Besides these few studies were conducted mainly among lower grades. There is a need to find out and overcome students? learning difficulties about statistical concepts in graduate levels. The intention of the study was to construct a web support system for traditionally offered Educational Statistics course in order to decrease both instructor and students efforts to communicate, present, reach and use the resources. The subjects of the study were 21 graduate students of Educational Statistics course offered. None of the subjects was offered an on-line course before.The study used both quantitative and qualitative measurements to analyze the effectiveness of the site and perceptions of the users. The results of the study indicated that there was an improvement in students? achievement related to educational statistics through web supported instruction. Besides, the perceptions of the students were collected with interview questions about the functions and usability of the system. The highly positive perceptions of the students showed that, it is necessary for the students to have such a course support system.The framework was developed not only support for traditionally offered courses, but also support for lifelong learning processes. The researcher believed that the study revealed the most realistic usage pattern of a course support system. The results can be used by the instructors in order to offer the best web support system with minimum effort. Moreover, the proposed system can be used in any learning content management systems without the need for technical knowledge.