Adsorption of aromatic molecules on rutile TiO2(110) surfaces
Rutil TiO2(110) yüzeylerine aromatik molekül tutunması
- Tez No: 255091
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ ELLİALTIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Geçiş metal oksitleri, yüksek dielektrik sabitine ve geniş bant aralığına sahip olmaları nedeni ile yüzey fiziğinde çok önemli ve ilginç teknolojik uygulamalar bulmaktadır. Özellikle titanya, kararlı ve düz yüzeyleri nedeniyle heterojen katalizde en çok kullanılan malzeme olmuş durumdadır. Titanyum katyonlarının sistem içinde değişik yük-durumlarında bulunması, yüzey bağlantılı çok çeşitli ve yeni elektronik özellikleri beraberinde getirir. Bu tez çalışmasında, katalitik özellikli veya kimyasal ilginçliğe sahip moleküllerin rutil yapılı titanya yüzeyine tutunmaları incelenmiş, elektronik enerji bantları ve yük yoğunlukları ilk pensipten başlanarak GGA yordamında yoğunluk fonksiyoneli kuramı kullanılarak hesaplanmıştır. Sonuçlar, diğer öndegelen teorilerle ve güncel deneysel verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Transition metal oxides having high dielectric constants and wide band gaps find very important and interesting technological applications in surface physics. In particular, titania is the most commonly used material in heterogeneous catalysis because of its stable and flat surfaces. Having Ti cations at different charge states within the system brings about various novel electronic properties which are mainly surface related. Adsorption of catalytically important or chemically useful molecules on titania surfaces are investigated, electronic energy bands and charge densities are calculated from first principles using the density functional theory in the GGA scheme. The comparisons with the leading theories and existing experimental data are maid.