The effect of science centres on students' attitudes towards science
Bilim merkezlerinin öğrencilerin bilime yönelik tutumları üzerine etkisi
  1. Tez No: 255090
  2. Yazar: ERAY ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilim Mekrezi'nin (ODTÜ BM) öğrencilerin bilime yönelik tutumları üzerine etkisinin incelenmesidir. Örneklem (N=251) 131 erkek (%52.2) ve 120 kız (%47.8) öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerin yaş aralığı 11-14 yaşdır (A.O=12.71, SS=0.80). Tutum ölçeği, ODTÜ BM'yi ziyaretten bir hafta önce, ziyaretten hemen sonra ve ziyaretten 1 hafta sonra uygulanmıştır. Örneklemi oluşturma sürecindeki sınırlılıklardan dolayı, 2 farklı araştırma yöntemi kullanılmıştır. Yöntem 1'de 46 öğrenci deneysel grupta, 46 öğrenci kontrol grupta olmak üzere yarı-deneysel yöntem kullanılarak, ODTÜ BM'nin 6. sınıftaki öğrencilerin tutum ölçeğinin 6 boyutuna yönelik tutumları üzerine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Yöntem 2'de (N=159) zayıf deneysel yöntem kullanılarak, öğrencilerin bilime yönelik tutumları cinsiyetlerine, sınıf seviyelerine ve fen ve teknoloji dersindeki başarı puanlarına göre belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın sonucu, ODTÜ Bilim Merkezi'nin ilköğretim ikinci kademedeki öğrencilerin farklı boyutlarda bilime yönelik tutumlarını artırmada yüksek bir potansiyele sahip olduğunu gösterdi. Bununla birlikte, bu artış cinsiyetten, fen ve teknolojideki başarı puanlarından ve sınıf seviyelerinden bağımsızdır. Bu başarının yaklaşık bir saat gibi oldukça kısa bir sürede gerçekleştirildiği de dikkate alınırsa, bilim merkezleri öğrencilerin bilime yönelik tutumlarını artırmada etkili bir yol olarak eğitimciler tarafından kullanılabilinir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the effect of Middle East Technical University?s Science Centre (METU SC) on students? attitudes towards science. The sample (N=251) consisted of 131 males (52.2%) and 120 females (47.8%). The age range of the students varied from 11 to 14 (M=12.71, SD=0.80). The attitude scale was administered before, immediately after, and one week after a visit to METU SC. Because of the limitations on sampling procedure two different research designs were used. Design 1 was a quasi-experimental design (46 students in experimental group, 46 students in control group) and attempted to determine the impact of METU SC on 6th graders? attitudes towards science with respect to six constructs of the attitude scale. Design 2 was a weak experimental design (N=159) and attempted to determine the impact of METU SC on students? overall attitudes towards science with respect to their gender, grade levels, and science achievement scores. The results of this study suggest that METU SC has high potential on increasing middle school students? attitudes toward science in several dimensions. Furthermore, this increase is independent from gender, science achievement, and grade levels. Also considering that this achievement was accomplished in quite a short time (approximately one hour), science centres can be used by educators as an effective way of increasing students? attitudes toward science.