Multi-resolution visualization of large scale protein networks enriched with gene ontology annotations
Gen ontoloji açıklamalı büyük ölçekli protein ağlarının yüksek çözünürlüklü görselleştirilmesi
  1. Tez No: 255116
  2. Yazar: SEVGİ YAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bilgisayar bilimi gözüyle baktığımızda, genom bazındaki protein-protein etkileşim ağları binlerce düğümden oluşan ağ ya da çizgelerdir. Protein-protein etkileşim ağları bir genomun proteinleri ya da genleri arasındaki pek çok etkileşimi ifade etmektedir. Hücresel işlevlerin etkileşen proteinler tarafından yerine getirilmesi ve hücredeki temel yapıların etkileşen proteinler tarafından oluşturulması nedeni ile proteinlerin işlevlerinin öngörülmesinde protein etkileşim verisi hayati önem taşımaktadır.Protein etkileşim öngörü ve analiz tekniklerindeki yakın dönemdeki artış genomlar için pek çok miktarda protein-protein etkileşim verisinin elde edilmesini sağladı. Bu da protein etkileşim ağları için sistematik bir görselleştirme ve analiz tekniğini kritik düzeye getirdi.Bildiğimiz kadarıyla, protein-protein etkileşimlerini görselleştiren araçlar, protein-protein etkileşimlerinin çok çözünürlüklü görselleştirilmesini dikkate almamaktadırlar. Tezimizde, protein-protein etkileşim ağlarını bileşik çizgeleri destekleyerek çok çözünürlüklü görselleştiren yeni bir yaklaşım gerçekleştirdik. Yaklaşımımız bileşik düzeneğe sahip çizgelerin gen ontolojisi açıklama analizi ile çok çözünürlüklü gösterimini desteklemektedir. Tezimizde protein-protein etkileşim ağlarının görselleştirilmesine yönelik yeni yöntemleri öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Genome scale protein-protein interactions (PPIs) are interpreted as networks or graphs with thousands of nodes from the perspective of computer science. PPI networks represent various types of possible interactions among proteins or genes of a genome. PPI data is vital in protein function prediction since functions of the cells are performed by groups of proteins interacting with each other and main complexes of the cell are made of proteins interacting with each other. Recent increase in protein interaction prediction techniques have made great amount of protein-protein interaction data available for genomes. As a consequence, a systematic visualization and analysis technique has become crucial. To the best of our knowledge, no PPI visualization tool consider multi-resolution viewing of PPI network. In this thesis, we implemented a new approach for PPI network visualization which supports multi-resolution viewing of compound graphs. We construct compound nodes and label them by using gene set enrichment methods based on Gene Ontology annotations. This thesis further suggests new methods for PPI network visualization.